اخبار داغاقتصادیبازار بورسبازار سرمایهبورس تهرانپیش بینی بورس

پیش بینی بورس دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹


در این مطلب از کولاک نیوز ، به بررسی و پیش بینی بورس دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹ خواهیم پرداخت! با ما همراه باشید. بازار بورس امروز یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹ در پی جریان مثبتی که در روزهای گذشته ایجاد شد، با یک جهش همراه شد! شاخص کل بورس در معاملات صبح امروز با بیش از ۵۳ هزار واحد رشد به عدد یک میلیون و ۵۹۴ هزار واحدی رسید. این در حالی است که شاخص کل هم وزن نیز رشدی در حدود ۷ هزار واحد را نشان می دهد و این می تواند به معنای رشد بیشتر سهم های بازار باشد.

پیش بینی بورس دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹

رشد شاخص کل هم وزن می تواند کف های بازار را تحکیم کند و این مساله بدون شک در کلیات بازار تاثیرگذار است که همین مساله در بازار روز گذشته عامل رشد امروز بازار شد. در این میان گشایش سهم های پالایشگاهی و رشد چشمگیر آنها نیز شاخص کل را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

برخی کارشناسان بر این باورند که روند صعودی بورس در حال شکل گیری دوباره است و با ادامه این جریان، بار دیگر شاهد بازگشت امید و سرمایه به بازار خواهیم بود. این در حالی است که چنین روندی نیاز به پشتوانه دارد و اکنون یکی از مهم ترین پشتوانه های بازار نرخ دلار است که هر روز به بازار سیگنال صعودی می دهد.

آیا اصلاح بازار تمام شد؟ آیا بورس مثبت می‌ ماند؟

از روز سه ‌شنبه هفته قبل روند عرضه و تقاضا در بازار سرمایه عوض شد و بازار روند صعودی گرفت و همچنین شاخص هم‌ وزن هم نیز از هفته گذشته روند صعودی گرفته است! با تعادل ایجاد شده در بازار سهام به نظر می‌ رسد روند اصلاح بازار تمام شده است و بازار به نوعی برای روند صعودی خود اماده می ‌شود.

مثبت شدن شاخص هم‌ وزن و شاخص کل بازار سهام از نشانه‌ های پایان دوره اصلاح بازار است و به نطرم زمانی سیر صعودی شروع خواهد که شاخص کل به یک میلیون و ۷۷۰ هزار واحد برسد.

اما در رابطه با سیگنال های پایان اصلاح بازار بایستی گفت ارزش معاملات قابل قبول است و دومین سیگنال کاهش صف ‌های فروش به طرز چشم ‌گیری است، دیروز صف ‌های فروش با هم برابر بود اما امروز ارزش صف‌های خرید بیش از ۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده و ارزش صف‌های فروش حدود ۳ هزار میلیارد تومان که این نشانه خوبی برای بازار سهام است.

فعلا این روند تعادلی چند هفته‌ ای ادامه دارد و ممکن است در این دوره حتی شاخص کل یا هم‌ وزن عقبگ رد نیز داشته باشد، اما این دلیل بر ریزش بازار نیست و احتمالا بازار می ‌تواند نوسان داشته باشد

اما در رابطه با پیش بینی بورس دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹ بایستی گفت روند رشد شاخص هم ‌وزن از هفته گذشته آغاز شد و شاخص کل نیز در چند روز اخیر رشد خوبی داشته است. عواملی که نشان می ‌دهد بازار سهام در وضعیت تعادلی قرار دارد. به نظر می‌ رسد اصلاح بازار تمام شده است و بازار فعلا در حالت تعادل قرار دارد تا تکلیف سایر متغیرها از جمله قیمت دلار و نرخ سود بانکی مشخص شود.

فعلا وضعیت بازار سهام متعادل است و مهم ‌ترین متغییر بر این وضعیت انتخابات ریاست جمهوری ایالات آمریکا است که بازار فعلا برای آن دست نگه داشته است. به همین دلیل به نظر می ‌رسد بازار فردا هم مانند امروز باشد. تا انتخابات ریاست جمهوری ایالات آمریکا نشانه ‌ای از رشد قوی در بازار سهام دیده نمی‌ شود و شاخص کل نیز نوسانی خواهد بود، ولی این دلیل بر ریزش بازار نیست بلکه نوسان شاخص در دوره اصلاح طبیعی است!

فعلا توجه بازار بر نمادهای خودرویی و بانکی است و گمان می رود این موضوع به دلیل افزایش سرمایه این نمادها است.

زمان واریز یک درصد از صندوق توسعه ملی اعلام شد

ماشاالله عظیمی ، عضو شورای عالی بورس، در خصوص انتقال یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه اظهار کرد: در حال حاضر قراردادهای مرتبط با انتقال یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه آماده و به نهادهای مربوطه ارسال شده است و طبق گفته مسئولان تا پایان هفته این قراردادها تایید می ‌شود.

بعد از تایید قراردادها، نوبت به تایید بانک مرکزی می‌ رسد زیرا تا زمانی که بانک مرکزی دستوری صادر نکند امکان جابجایی یک ریال هم از صندوق توسعه ملی وجود ندارد.

پیش بینی بازار سهام در پاییز ۹۹

بازار بورس تهران در ماه‌ های ابتدایی سال جاری، به عنوان سودآورترین بازار اقتصادی کشور حجم قابل توجهی از نقدینگی در اختیار اشخاص حقیقی را جذب کرد و رکوردشکنی ‌های پی در پی باعث شد، چند میلیون سهامدار جدید در مدتی کوتاه شانس خود را در بورس آزمایش کنند. هر چند رشد سریع بورس در آن زمان نیز زمزمه ‌هایی را در بین سرمایه ‌گذاران ایجاد کرد که از آن جمله می ‌توان به ایجاد حباب در بورس و حمایت مقطعی دولت از این بازار به منظور تامین کسری بودجه اشاره کرد و بسیاری از کارشناسان بورسی از ابتدای این استقبال از بورس هشدار ‌داده بودند که افت و خیز شاخص ‌ها، جزو جدانشدنی بازار سرمایه است و اگر بازار کاهشی شود، بسیاری از سهامداران با توجه به شناخت محدود از بازار زیان خواهند کرد؛ اتفاقی که در هفته‌ های گذشته رخ داد و با کاهش جدی شاخص‌ ها نگرانی زیادی در میان سهامداران ایجاد کرد.

با توجه به ریزش ‌های بورس و افت قیمت سهم‌ ها، سهامداران خرد بازار سرمایه انتظار داشتند تا حقوقی ‌های سهم ‌های بزرگ برای حمایت از این سهم‌ ها وارد بازار شوند و از این سهم ‌ها حمایت کنند که این اتفاق نیفتاد؛ این در حالی است که بسیاری از سهامداران تازه وارد توقع داشتند که بازار در بازه زمانی کوتاه‌ مدت نسبت به تصمیمات اخیر شورای عالی بورس واکنش نشان دهد در حالی که این گونه نبود.

حسین فهیمی ‌راد ، معاون سابق بورس اوراق بهادار تهران در این باره و وضعیت بازار بورس در نیمه دوم سال می ‌گوید: به نظر می ‌رسد در پاییز روند بازار با ثبات و همراه با نوسانات محدود باشد و آرامش به بازار بازگردد البته دولت می ‌تواند با بسترسازی مناسب در جهت ورود اقشار کم‌ درآمد به بورس زمینه بهره‌ مندی آنها از بازار سرمایه‌را فراهم کند. متاسفانه در این مدت دولت به تعهدات خود عمل نکرد و همین موضوع باعث ریزش‌ های مکرر شاخص ‌ها شد، این در حالی است که این توقع از دولت می‌رفت زمانی که سهمی می‌فروشد یک دستش سهم و دست دیگرش منابع مالی باشد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در ادامه با انتقاد از عملکرد دولت در بازار بورس ادامه می‌ دهد: دولت در حالی که می‌توانست بازار را کنترل و مدیریت کند نه تنها این کار را نکرد بلکه زمانی که نیاز روزمره خود را تامین کرد به گونه‌ای بازار را رها کرد.

معاون سابق بورس اوراق بهادار تهران با ابراز تاسف از ناامیدی مردم و وضعیت پیش آمده در بورس می ‌گوید: مردم به بورس اعتماد کردند و قصدشان هم سهامداری در این بازار بود و می ‌خواستند سهم ‌ها را نگه دارند اما به یک‌باره ترسیدند و در حال حاضر برای بازگشت این اعتماد به بورس نیاز به زمان بیشتری است. زمانی که مردم با سرمایه ‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون تومانی در نوبت خرید برای سهم‌های دولتی بودند آن را نفروختند و امروز هم که مردم قصد فروش دارند آن سهم‌ ها را بسته ‌اند.

حسین فهیمی ‌راد با اشاره به انتخابات امریکا و تاثیر آن بر بورس نیز می ‌گوید: در صورتی که جو بایدن ، رئیس‌ جمهور امریکا شود سیگنال ‌های خوبی به اقتصاد ایران وارد می‌ شود زیرا او قول ‌هایی در خصوص بازگشت به برجام داده است که همین موضوع باعث گشودن راه‌ هایی در اقتصاد کشور خواهد شد و ایران در این صورت اجازه فروش نفت را نیز خواهد داشت و نه تنها بورس بلکه کل اقتصاد به روال عادی گذشته بازخواهد گشت.

او همچنین به ارائه گزارش ‌های ۶ ماهه از سوی شرکت‌ها اشاره می‌کند و ادامه می ‌دهد: اکثر قیمت‌ ها تاکنون بالا بوده ‌اند و مساله اصلی این است که اگر شرکتی مانند مخابرات و یا تامین اجتماعی سهمی می‌فروشد باید آن را مدیریت کند و در زمان صعود عرضه کند و در زمان نزول بخرد و بسیار متاسفم که بگویم بدبین کردن مردم در این شرایط کار درستی نبود و باید جو اعتماد گذشته را به بازار بازگرداند.

بر اساس این گزارش کارشناسان بورسی معتقدند، از نیمه پاییز به بعد اوضاع بورس بهتر خواهد شد، ریسک‌های سیاسی و بر سر کار آمدن هر یک از کاندیداها در انتخابات امریکا و در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ در ایران و گزارش‌های ۶ماهه شرکت‌ها، نوسانات نرخ ارز و اصلاح بازار سرمایه هر کدام به صورت جداگانه می‌تواند بر بازار سرمایه تاثیرگذار باشد.

به اعتقاد تعدادی از کارشناسان بورسی، ابتلای ترامپ به کرونا و افزایش شانس بایدن برای ریاست‌ جمهوری امریکا چشم‌ انداز روشنی را برای بورس به همراه دارد در صورتی که جو بایدن رئیس‌جمهور امریکا شود شرایط تحریم‌ها برای ایران سبک‌تر خواهد شد و این موضوع خبری مثبت برای کل بازار سرمایه محسوب می‌شود و در کوتاه‌مدت اثر روانی مثبتی نیز به همراه خواهد داشت.

با توجه به شرایط مناظره نخست و ابتلای دونالد ترامپ به کرونا چنانچه شاهد اتفاقاتی مثبت در انتخابات ماه آتی ریاست‌ جمهوری امریکا باشیم، سرمایه‌ گذاران و سهامداران نمی ‌توانند چندان دلخوش به ادامه روند رشد نرخ‌های فروش شرکت‌های داخلی و صادرات محور باشند و بنابراین بسیاری از این کارشناسان عدم ورود جدی به بازار بورس را در چنین شرایط پر ریسکی به صلاح نمی‌دانند.

البته عده دیگری از کارشناسان این حوزه معتقدند نمی ‌توان گفت که نتیجه انتخابات امریکا تاثیر زیادی روی بورس ایران می‌گذارد زیرا تفاوتی بین انتخاب شدن بایدن و ترامپ وجود ندارد. به اعتقاد این دسته از تحلیلگران، سود ۶ ماهه و پیش‌بینی سود امسال هنوز در دست نیست و همچنان شاهد فروش‌های هیجانی در بورس هستیم، مطمئنا با شفاف شدن این گزارش ‌ها روند بازار تغییر خواهد کرد ضمن آنکه شرایط تورمی اقتصاد کلان بورس را تقویت می ‌کند و خلا اطلاعات باعث این ریزش‌ های اخیر شده و دلار ۳۰ هزار تومانی باعث سود شرکت ‌ها می‌ شود.

سال ۱۳۹۲ شمسی هم مردم تصور می‌کردند با امضای برجام بازار سرمایه رشد می‌ کند اما نه تنها بازار رشد نکرد، بلکه به مدت یک سال و نیم با رکود همراه بود. برخی کارشناسان با اشاره به تجربه سال ۱۳۹۲ شمسی و فضای سیاسی ایجاد شده پس از انتخابات ریاست‌ جمهوری، معتقدند علاوه بر بهبود چشم ‌انداز سیاسی موجود که ممکن است در ماه‌های آینده ایجاد شود شرط مهم برای بازگشت بورس به شرایط گذشته، ارایه تسهیلاتی است که اعتماد سرمایه‌ گذاران خرد به بازار را دوباره برگرداند.

در غیر این صورت، وضعیت بازار سرمایه نوسانی خواهد بود. در اولین قدم بهتر است فکری به حال سهم ‌های کوچک بازار که تقریبا همه آنها منفی معامله می ‌شوند، کرد. تقریبا اکثر این سهم‌ها هنوز جای اصلاح داشته و با حباب قیمتی روبرو هستند؛ ‌بنابراین اصلاح قیمت سهام برخی شرکت ‌ها جزو نخستین اقداماتی است که در راستای بهبود بازار سرمایه توصیه شده است.منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن