بارداری و نوزاددلیل تاخیر در پریود در دوران شیردهیعلت تاخیر پریود در دوران شیردهیعلت تاخیر پریود در زمان شیردهیعلت تاخیر پریودی در دوران شیردهیعلت تاخیر قاعدگی در دوران شیردهیعلل تاخیر در پریود در دوران شیردهی

علت تاخیر پریود در زمان شیردهی


علت تاخیر پریود در زمان شیردهی

علت تاخیر پریود در زمان شیردهی

خیلی از خانم ها در دوران شیردهی با نامنظمی قاعدگی مواجه می شوند، گاهی نگران بارداری مجدد می شوند، اما تاخیر در قاعدگی همیشه دلیل بر بارداری نیست.

اگر با پستان به نوزاد شیر می دهید ممکن است تا مدتی قاعدگی اتفاق نیفتد چون پرولاکتین، هورمون مسئول تولید شیر، تخمک گذاری را سرکوب می کند و در نتیجه باعث اختلال در چرخه قاعدگی می شود. بیشتر مادران هنگام شیردهی برای چند ماه یا در کل مدت زمان شیردهی قاعده نمی شوند؛ اما وقفه در قاعدگی به این معنا نیست که نمی توانید باردار شوید. به خاطر داشته باشید تخمک گذاری قبل از قاعدگی اتفاق می افتد. ممکن است بارداری بعد از تخمک گذاری و حتی پیش از قاعده شدن رخ دهد؛ بنابراین اگر نمی خواهید پشت سر هم باردار شوید بهتر است از روش های جلوگیری از بارداری مناسب استفاده کنید. قاعدگی تقریبا ۶ الی ۸ هفته بعد از قطع شیردهی، به حالت طبیعی برمی گردد. اگر سه ماه پس از اتمام شیردهی، قاعدگی رخ نداد با پزشک تان صحبت کنید.

 

پریود شدن در دوران شیردهی

 

پریود در دوران شیردهیاکثر مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند، تا سه ماه بعد از زایمان عادت ماهانه نمی شوند، ولی بعد از آن قاعده می شوند. البته مادران شیردهی هم وجود دارند که یک تا دو سال بعد از زایمان، عادت ماهیانه می شوند. طبق تحقیقات مشخص شده است که یک سری عوامل در شروع قاعدگی و پریود در دوران شیردهی موثرند.

علت تاخیر پریود در زمان شیردهی

 

 

 

طی قاعدگی و پریود در دوران شیردهی، خانم ها به واسطه از دست دادن مقدار قابل توجهی خون، انرژی خود را از دست می دهند. حال اگر خانمی هم به نوزاد خود شیر دهد و هم عادت ماهیانه در زمان شیردهی داشته باشد، انرژی از دست رفته او چند برابر می شود. بنابراین عادت ماهیانه نشدن در دوران شیردهی، مزیتی تلقی می شود. همچنین شیردهی مداوم مادر به نوزاد خود، یکی از راه های جلوگیری از بارداری محسوب می شود، اما یک سری شروط دارد.

نکته ای که مادران شیرده باید بدانند شناخت عواملی است که در بازگشت تخمک گذاری و به تبع آن شروع قاعدگی تاثیر می گذارد. همچنین مادر باید بداند که چه عواملی در عقب انداختن چرخه قاعدگی موثر می باشد.هر فردی با فرد دیگر متفاوت است (تفاوت های فردی) و این تفاوت ها در شروع عادت ماهیانه و پریود در دوران شیردهی پس از زایمان هم وجود دارد. اگرچه اکثر مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند، تا سه ماه بعد از زایمان عادت ماهانه نمی شوند، ولی بعد از آن قاعده می شوند.

البته مادران شیردهی هم وجود دارند که یک تا دو سال بعد از زایمان، عادت ماهیانه می شوند. طبق تحقیقات مشخص شده است که یک سری عوامل در شروع قاعدگی موثرند.

تغذیه نوزاد فقط با شیر مادر طی شش ماه اول زندگیاگر مادر طی شش ماه اول زندگی، به صورت مداوم و پی در پی به نوزاد خود شیر بدهد و هیچ گونه ماده غذایی دیگری به او ندهد، می تواند تا حدی مطمئن باشد که این کار، تخمک گذاری را سرکوب می کند و شروع قاعدگی را عقب می اندازد.تحقیقات نشان داده است که اگر بین وعده های شیردهی، موادغذایی دیگری به نوزاد داده شود، جایگزین چند وعده شیردهی می شود و فاصله بین وعده های شیر دهی را افزایش می دهد. در نتیجه سبب می شود که هورمون پرولاکتین کمتر ترشح شود.

هورمون پرولاکتین که از غده هیپوفیز ترشح می شود سبب ترشح شیر از سینه مادر می شود و از طرف دیگر این هورمون مانع تخمک گذاری می گردد. لذا ترشح کم هورمون پرولاکتین، احتمال تخمک گذاری را افزایش می دهد.ولی بعد از شش ماهگی، باید موادغذایی دیگری غیر از شیر مادر به کودک داد.

 

 

مکیدن سینه مادرشاید به نظر اکثر افراد، مکیدن شیر مادر توسط نوزاد، فقط برای تغذیه نوزاد است و هیچ تاثیری بر بدن مادر نخواهد داشت. اما این گونه نیست.اگر نوزاد سینه مادر را بمکد، این مکش سبب تحریک ترشح هورمون پرولاکتین می شود که این هورمون، تخمک گذاری و قاعدگی را عقب می اندازد.بنابراین توصیه می شود که مادران از دادن پستانک و شیشه شیر به نوزاد تا حد ممکن خودداری کنند و اکثر مواقع، تغذیه با شیر مادر و از طریق سینه مادر انجام بگیرد.

تغذیه نوزاد با شیشه شیر، زمان مکیدن نوزاد از سینه مادر را کاهش می دهد و سبب کاهش ترشح پرولاکتین می شود و احتمال تخمک گذاری را افزایش می دهد.

مادران شیردهی که احتمال دارد خیلی زود عادت ماهیانه شوند، دارای خصوصیات زیر می باشند:- فرزند شیرخواری دارند که بیش از چهار ساعت پشت سر هم در طی روز و یا شش ساعت پشت سر هم در طی شب می خوابند و شیر مادر خود را نمی خورند.- کودکشان از پستانک و یا از شیشه شیر استفاده کند.- نوزاد شیرخوار علاوه بر شیر مادر، غذا های کمکی مصرف کند نظیر شیر خشک و… .- نوزاد شیرخوار ساعات زیادی از مادر دور است، مثل مادران شاغل.

تذکر- اگر می خواهید طی چند ماه پس از تولد فرزندتان، به صورت طبیعی از بارداری جلوگیری کنید، باید نوزادتان را فقط با شیر خودتان تغذیه کنید.- فواصل منظم شیردهی را رعایت کنید و سر ساعت به نوزاد خود شیر دهید.- رعایت برنامه منظم شیردهی، یکی از عوامل مهم در جلوگیری از بارداری به روش طبیعی می باشد.

هنگامی که قاعدگی در طی شیردهی شروع می شودمادرانی که در طی دوران شیردهی عادت ماهانه می شوند (منظور شش ماهه اول شیرخوارگی می باشد)، از بی قراری های فرزند خود شکایت دارند. شاید علت این بیقراری، به افت موقتی مقدار شیر در شروع عادت ماهیانه مربوط باشد.علاوه بر این، مادران در اوایل دوران عادت ماهیانه حساس و تحریک پذیر می شوند و همین امر سبب می شود آستانه تحمل آنها برای بیقرای های کودکشان پایین بیاید. علاوه بر این، مدتی طول می کشد تا عادت ماهیانه پس از زایمان منظم شود و همین بی نظمی در عادت ماهیانه، دلیل دیگری بر حساس شدن مادران در این دوره می باشد.

تذکرمادران شیردهی که طی شش ماه اول بعد از زایمان، عادت ماهیانه می شوند، باید دقت لازم را در جلوگیری از بارداری داشته باشند.

– این افراد باید روش های جلوگیری از بارداری متناسب با شرایط خود را از پزشک بپرسند، زیرا بارداری در طی شش ماه پس از زایمان، صدمات جبران ناپذیری به سلامت مادر و جنین و نوزاد شیرخوار وارد می کند.

– از طرفی مادر هنوز توان از دست رفته خود در طی بارداری را بدست نیاورده است.- از طرف دیگر نوزاد شیرخوار هم باید به محض باردار شدن مادر، از شیر او محروم شود.همچنین شرایط مناسب برای رشد جنین تازه نیز مهیا نمی باشد.

شروع زودهنگام عادت ماهیانه پس از زایمان، زمانی مضر می باشد که فواصل عادت ماهیانه منظم نیست و ممکن است مادر به گمان خود باردار نباشد و اصول جلوگیری از بارداری را رعایت نکند.

 

شیردهی به نوزاد نقش مهمی در شروع قاعدگی مادران پس از زایمان دارد. اما بدن و شرایط هر زنی با دیگری متفاوت است، بنابراین هیچ راه کاملاً مطمئنی برای پیش‌بینی زمان اولین قاعدگی بعد از زایمان وجود ندارد. اگر نمی‌دانید وضعیت شما به چه شکل است و می‌خواهید از این موضوع اطلاع دقیق‌تری داشته باشید، شاید بد نباشد اگر با پزشکتان در این مورد مشورت کنید تا مطمئن شوید که اوضاع چگونه پیش می‌رود. در این مطلب می‌توانید با محاسباتی تقریبی از زمان شروع اولین قاعدگی پس از زایمان برای مادران شیرده و غیرشیرده آشنا شوید.

شروع پریود در مادران شیرده و غیرشیرده کمی با یکدیگر متفاوت است. شروع اولین قاعدگی زنان بعد از زایمان به طور معمول می‌تواند به شکل زیر باشد:

زمان شروع پریود در مادران شیرده: یکی از اتفاقاتی که در دوران شیردهی می‌افتد، این است که قاعدگی‌تان را به تعویق می‌اندازد. اگر نوزادتان، شب و روز فقط با شیر شما تغذیه می‌شود، ممکن است شش ماه یا حتی بیشتر بعد از تاریخ زایمانتان طول بکشد تا پریود شما شروع شود و دوباره علائم قاعدگی خود را تجربه کنید. اگر در کنار شیر مادر، لازم است از شیر خشک به عنوان مکمل غذایی نوزاد استفاده کنید، احتمالاً قاعدگی شما زودتر از شش ماه شروع می‌شود.

 

اما لازم است بدانید که اثرات شیردهی در شروع قاعدگی زنان پس از زایمان بسیار متفاوت است. گاهی قاعدگی بعضی از زنانی که نوزادشان را فقط با شیردهی از سینۀ مادر تغذیه می‌کنند و شب و روز شیر می‌دهند، ممکن است یک ماه بعد از زایمان شروع شود و عده‌ای دیگر که در کنار شیر خود، شیر خشک هم به فرزندشان می‌دهند، ممکن است تا ماه‌ها بعد از زایمان پریود نشوند.

زمان شروع پریود در مادران غیرشیرده: اگر تغذیۀ نوزاد با شیر خشک است و به فرزندتان فقط شیر خشک می‌دهید، احتمالاً قاعدگی شما بین یک تا سه ماه بعد از زایمان شروع می‌شود. اگر تا سه ماه بعد از زایمان قاعدگی شروع نشد، لازم است این مسئله را با پزشکتان مطرح کنید.

 

 

با شروع اولین قاعدگی پس از زایمان، اگر میزان خونریزی‌تان بیشتر یا کمتر از قبل از دوران بارداری بود نیز نگران نشوید. همچنین شاید در ابتدا فواصل قاعدگی‌تان هم نامنظم باشد. اگر بعد از چند ماه قاعدگی‌تان منظم نشد یا بعد از دو یا سه دوره، خونریزی خیلی شدید داشتید یعنی به مدت چند ساعت متوالی، هر یک ساعت، یک بار نوار بهداشتی شما کاملاً خیس شد، این مسئله را با پزشکتان در میان بگذارید تا در صورت لزوم با نظر پزشکتان مشکلات هورمونی یا رحمی شما بررسی شود.

وقتی که عادت ماهیانه به تاخیر می‌افتد، اولین چیزی که به ذهن خانم‌ها خطور می‌کند آن است که احتمالا باردار شده‌اند. در این حالت، بعضی از آنها خیلی خوشحال می‌شوند و بعضی دیگر که انتظار بچه‌دار شدن را ندارند احساس دلهره پیدا می‌کنند. اما به تاخیر افتادن عادت ماهیانه ممکن است در اثر عوامل دیگری نیز باشد. در ادامه ۱۱ عامل متداول تغییرات چرخه قاعدگی ذکر شده است.

 

 

وقتی که عادت ماهیانه به تاخیر می‌افتد، اولین چیزی که به ذهن خانم‌ها خطور می‌کند آن است که احتمالا باردار شده‌اند. در این حالت، بعضی از آنها خیلی خوشحال می‌شوند و بعضی دیگر که انتظار بچه‌دار شدن را ندارند احساس دلهره پیدا می‌کنند. اما به تاخیر افتادن عادت ماهیانه ممکن است در اثر عوامل دیگری نیز باشد. در ادامه ۱۱ عامل اصلی تغییرات چرخه قاعدگی ذکر شده است.

 

 

علت تاخیر پریود در زمان شیردهی

 

بارداری

 

گاهی به تاخیر افتادن پریود دقیقا به همان دلیلی که است که فکر می‌کردید: بارداری. اما از آنجا که علائم اولیه بارداری مثل گرفتگی شکم و‌ متورم شدن و حساس شدن سینه‌ها، مثل اتفاقاتی است که قبل از عادت ماهیانه تجربه می‌کنید به سختی می‌توان تشخیص داد که آیا تا چند روز بعد پریود می‌شوید یا اینکه واقعا باردار شده‌اید. اگر عادت ماهیانه شما به تاخیر افتاده و شما بدون جلوگیری، رابطه جنسی داشته‌‌اید، می‌توانید با استفاده از وسایل تست خانگی بارداری، باردار شدن خود را بررسی کنید. با وجود آنکه بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده وسایل تست خانگی بارداری ادعا می‌کنند در عرض چند روز می‌توانند وضعیت بارداری را مشخص نمایند، بهترین زمان برای این کار، یک هفته بعد از زمانی است که انتظار عادت ماهیانه را داشتید.

 

 

استرس

 

خودتان خوب می‌دانید استرس اثرات نامطلوب زیادی مثل سردرد، افزایش وزن،‌ آکنه و عوارض پوستی دارد. همچنین می‌تواند بر عادت ماهیانه شما نیز تاثیر بگذارد. وقتی که در معرض استرس فیزیکی و عاطفی قرار دارید، بدن شما هورمون‌های استرس آدرنالین و کورتیزول تولید می‌کند. بالا رفتن سطح این هورمون‌ها باعث می‌شود مغز در مورد اینکه کدامیک از کارهای بدن در حال حاضر ضروری و کدامیک غیر ضروری است، تصمیم بگیرد تا اینکه عامل استرس از بین برود. در نتیجه، بعضی فعالیت‌های بدن مثل جریان خون به عضلات و اکسیژن به ریه‌ها افزایش پیدا می‌کند و بعضی چیزهای دیگر مثل هضم غذا و عملکرد دستگاه تناسلی ممکن است در موارد حاد حتی متوقف شود. وقتی که چرخه تناسلی به تاخیر بیفتد عادت ماهیانه نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

 

 

بیماری

 

به زمانی فکر کنید که تخمک گذاری داشته‌اید. اگر در این زمان به یک بیماری ساده مثل سرماخوردگی یا به بیماری حادتری مبتلا شوید، همانطور که گفته شد استرس بدن شما را ناچار به اولویت‌بندی مسائل می‌کند. در نتیجه ممکن است تخمک‌گذاری به تاخیر افتاده یا اصلا انجام نشود. عادت ماهیانه نیز ممکن است عقب افتاده یا اصلا دیده نشود. اگر بیماری در حدود زمان تخمک‌گذاری باعث انجام نشدن عادت ماهیانه شده باشد پس از آنکه همه چیز به وضع عادی خود برگشت و سلامتی خود را بازیافتید چرخه قاعدگی دوباره به نظم خود بازخواهد گشت.

 

 

وزن

 

وزن شما بر عملکرد غده هیپوتالاموس که مسئول تنظیم فرایندهای مختلفی در بدن از جمله چرخه قاعدگی است تاثیر می‌گذارد. کاهش ناگهانی وزن، مصرف غذاهای کم کالری یا لاغری مفرط باعث فشار به هیپوتالاموس شده و بدن، استروژن را که باعث تولید پوشش رحم می‌شود آزاد نمی‌کند. همین اتفاق در خصوص اختلالات غذایی مثل جوع و بی اشتهایی افتاده و استروژن خیلی کم می‌شود. از سوی دیگر، وقتی که اضافه وزن دارید یا وزن شما در مدت کوتاهی به شدت افزایش یافته بدن به میزان زیادی استروژن تولید نموده و پریود فرد نامنظم می‌شود. به طور کلی، با کاهش وزن وقتی که اضافه وزن دارید و با افزایش وزن وقتی که خیلی لاغر هستید عادت ماهیانه به وضع طبیعی خود بر می‌گردد.

 

 

ورزش سنگین

 

تردیدی نیست که ورزش برای بدن شما مفید است. اما وقتی که ورزش سنگین باشد و فرد برای کاهش وزن غذا کم میل کند بدن نمی‌تواند به اندازه کافی استروژن تولید نماید تا چرخه قاعدگی تکمیل شود. بعضی از ورزشکاران حرفه‌ای از جمله ژیمناست‌ها بیش از سایرین در معرض خطر بیماری فقدان قاعدگی قرار دارند (نداشتن عادت ماهیانه در چند ماه پشت سر هم). اگر بدن شما به اندازه کافی کالری دریافت نکند احتمال تاخیر پریود زیاد است. بعضی از نشانه‌های افراط در ورزش، کاهش ناگهانی وزن، کاهش عملکرد فیزیکی، ورزش کردن در زمان جراحت، بیماری و آب و هوای نامساعد است. بهتر است کمی فشار وارده به بدن خود را کاهش دهید تا زمانبندی عادت ماهیانه به حالت طبیعی خود برگردد.

 

 

تغییر زمانبندی فعالیت‌ها

 

جابجایی کارها مثل کار شبانه یا مسافرت زیاد ممکن است عملکرد ساعت بدن که هورمون‌ها را تنظیم می‌کند مختل نماید. نتیجه این اتفاق، گاهی به تاخیر افتادن یا نداشتن پریود است. اما وقتی که زمانبندی بدن تنظیم می‌شود عادت ماهیانه نیز به وضع سابق خود بر می‌گردد.

 

 

شیردهی

 

اگر بچه از شیر مادر تغذیه می‌کند ممکن است مدتی پریود نشوید زیرا پرولاکتین – هورمون مسئول تولید شیر در بدن – جلوی تخمک گذاری را می‌گیرد. بسیاری از مادران شیرده در دوران شیردهی تا چندین ماه پریود نمی‌شوند. اما نداشتن عادت ماهیانه به معنای باردار نشدن نیست. به خاطر داشته باشید که تخمک گذاری قبل از عادت ماهیانه اتفاق می‌افتد. حتی ممکن است بعد از تخمک گذاری و قبل از آنکه عادت ماهیانه اتفاق بیفتد باردار شوید. پس اگر پزشک فعلا شما را از بارداری مجدد منع کرده یا به دلایل دیگری قصد ندارید بارداری شیر به شیر را تجربه کنید حتما از روش‌های جلوگیری استفاده نمایید. عادت ماهیانه ۶ تا ۸ هفته بعد از آنکه بچه از شیر گرفته می‌شود احیاء می‌شود. اگر ۳ ماه بعد از آنکه بچه را از شیر گرفته‌اید پریود نشدید حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

 

 

مصرف دارو

 

مهمترین داروهایی که جلوی عادت ماهانه را می‌گیرد قرص‌ها و چسب‌های ضد بارداری هستند. اما خونریزی که بعد از مصرف اینها مشاهده می‌شود مربوط به چیست؟ این خونریزی مربوط به دفع است و ربطی به عادت ماهیانه ندارد. بعضی از قرص‌ها باعث می‌شوند حتی ۳ تا ۴ ماه بعد از مصرف آنها، عادت ماهیانه اتفاق نیفتد. بعضی دیگر از انواع وسایل ضد بارداری مثل آی یو دی (Mirena IUD) پوشش رحم را نازک کرده و از این طریق جلوی بارداری را می‌گیرند. پس لازم است حتما این قرص‌ها را در مواقع ضروری و با نظر پزشک مصرف نمایید. داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی، کورتیکواستروئیدها (کورتون) و داروهای شیمی درمانی نیز ممکن است باعث عقب افتادن یا انجام نشدن پریود شوند.

 

 

عدم تعادل هورمونی

 

سندروم تخمدان پلی کیستیک حالتی است که در آن تعادل هورمون‌های جنسی زنانه بهم خورده است. نتیجه، کیست روی تخمدان‌ها و نامنظم شدن تخمک گذاری است. علاوه بر این، ممکن است باعث افزایش رشد مو، آکنه، افزایش وزن و در برخی موارد ناباروری بشود. در این حالت، پزشک برای بررسی سطح هورمون‌ها، آزمایش خون تجویز میکند. اگر در آزمایش مشخص شود که سندروم تخمدان پلی کیستیک عامل این اتفاق است پزشک به شما توصیه خواهد کرد برای تنظیم قاعدگی موقتا از روش‌های کنترل بارداری استفاده کنید.

 

 

اختلال تیروئید

 

وقتی که تیروئید که غده مسئول سوخت و ساز بدن است به خوبی کار نکند، چرخه قاعدگی بهم می‌خورد. اگر تیروئید پرکار باشد، پریود خفیفتر و دیرتر اتفاق می‌افتد. سایر علائم این اختلال کاهش وزن، ضربان سریع قلب، افزایش تعریق و مشکلات خوابیدن است. کم کاری تیروئید باعث می‌شود پریود باز هم دیرتر اما شدیدتر اتفاق بیفتد. ضمنا باعث افزایش وزن، خستگی  و ریزش مو می‌شود. پزشک با آزمایش خون می‌تواند اختلال تیروئید را بررسی نماید.

 

 

پری منوپوز (دوران حوالی یائسگی)

 

میانگین سن یائسگی ۵۱ سال است. بین ۲ تا ۸ سال قبل از یائسگی، خانم‌ها دوران حوالی یائسگی را طی می‌کنند که در آن بدن استروژن کمتری تولید کرده و به سمت یائسگی حرکت می‌کند. در این زمان تغییرات چرخه قاعدگی خیلی معمول بوده و ممکن است پریود زودتر یا دیرتر و کوتاه‌تر یا طولانی‌تر اتفاق بیفتد. اگر در این خصوص نگرانی دارید پزشک می‌تواند سطح هورمون‌ها را با توجه به جواب آزمایش خون بررسی نماید.

 

علت تاخیر پریود در زمان شیردهی

 

معمولا اولین پریود بعد از زایمان ۶ تا ۸ هفته بعد از به دنیا آمدن نوزاد به وقوع می‌پیوندد. این موضوع برای زمانی است که شما به نوزادتان شیر نمی‌دهید. در صورتی که به نوزاد شیر بدهید، وقوع اولین پریود بعد از زایمان متفاوت خواهد بود و نمی‌توان درباره آن نظر دقیقی داد. برای زنانی که به طور مرتب به نوزادشان شیر می‌دهند و کودکشان از چیز دیگری به جز شیر مادر تغذیه نمی‌کند، اولین پریود بعد از زایمان به احتمال زیاد به پایان دوره شیردهی موکول می‌شود.

اگر بعد از زایمان به سرعت پریود شوید نباید از تامپون استفاده کنید. به خاطر اینکه بدن هنوز در حال ترمیم زخم‌ها و دردهای ناشی از زایمان است و استفاده از تامپون می‌تواند بدن را تا حدی آزار دهد. ۶ هفته بعد از زایمان می‌توانید درباره استفاده یا عدم استفاده از تامپون با پزشک خود صحبت کنید.

 

علت تاخیر پریود در زمان شیردهی

 

علت وجود تاخیر در اولین پریود بعد از زایمان برای زنانی که به نوزاد شیر می‌دهند، وجود هورمون‌هایی در بدن است. پرولاکتین که هورمونی برای تولید شیر در بدن مادر است مانع از تولید هورمون‌های مرتبط با باروری می‌شود. در نتیجه تخمک‌گذاری صورت نمی‌گیرد و تخمکی برای بارور شدن در بدن آزاد نخواهد شد. بدون شکل گرفتن چنین فرایندی هم پریود به وقوع نمی‌پیوندد.

با پریود شدن، تغییراتی در شیر مادر ایجاد می‌شود. در واقع، تغییرات هورمونی که باعث وقوع اولین پریود بعد از زایمان می‌شوند روی شیر هم اثراتی دارند. مثلا مقدار شیر تولیدی در پستان‌ها کاهش پیدا می‌کند و بسامد دفعاتی که نوزاد به شیر خوردن تمایل پیدا می‌کند هم تفاوت خواهد کرد. هورمون‌هایی که در بدن ترشح می‌شوند هم روی طعم شیر اثر می‌گذارند. البته در روند شیردهی به نوزاد خللی ایجاد نمی‌کنند.

 

بیشتر زنان در سراسر دنیا از شیر دادن به نوزاد به عنوان روشی طبیعی برای پیشگیری از بارداری‌های بعدی استفاده می‌کنند. با این روش در سال کمتر از ۱ تا ۱۰۰ زن ممکن است در دوران شیردهی باردار شوند. البته این روش طبیعی برای زنانی کارایی دارد که نوزادشان فقط از شیر خودشان تغذیه می‌کند. با این حال، امکان باردار شدن در دوران شیردهی هم‌چنان وجود دارد و تضمینی صد در صد برای پیشگیری به حساب نمی‌آید.

اگر در دوران شیردهی هستید و اولین پریود بعد از زایمان را تجربه کنید دیگر از این روش به عنوان راهی برای پیشگیری از بارداری نمی‌توانید استفاده کنید. ممکن است قبل از شروع اولین پریود بعد از زایمان، تخمک‌گذاری را هم شروع کنید. پس ممکن است قبل از اینکه پریود شوید هم امکان بارداری مجدد در بدنتان وجود داشته باشد. برای پیشگیری از بارداری می‌توانید در دوران شیردهی از روش‌های غیرهورمونی مانند: آیودی، کاندوم، دیافراگم و… بهره ببرید.

برخی از روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی هم در زمان شیردهی موثر هستند. برای آشنایی با این روش‌ها باید با پزشک صحبت کنید. مثلا قرص‌های حاوی پروژستین به تنهایی یا قرص‌هایی که دُز پروژستین و استروژن پایینی دارند هم با مشورت با پزشک می‌توانند در پیشگیری از بارداری‌های بعدی موثر باشند.

 

احتمال دارد که اولین پریود بعد از زایمان با پریودهای گذشته متفاوت باشد زیرا بدن دومرتبه بعد از مدت‌ها باید خودش را برای تنظیم چرخه‌ای جدید آماده کند. به همین خاطر شاید شاهد تغییرات زیر باشید:

احتمال دارد که اولین پریود بعد از زایمان شدیدتر از پریودهای گذشته‌تان باشد. دردهای انقباض شکمی بیشتر می‌شود و علت این است که پوشش دیواره رحم بیشتر نیاز به تخلیه دارد و این فرایند کنده شدن لخته‌های خون از دیواره رحم همراه با درد بیشتری است. به مرور زمان، اوضاع به شکل سابق بازخواهد گذاشت. اما در موارد بسیار نادری هم آدنومیوز رخ می‌دهد یعنی بافت اندومتری داخل رحم شروع به رشد و گسترش می‌کند. در برخی مواقع هم در بعضی از زنان، مشکلات تیروئیدی به وجود می‌آید و باعث می‌شود تا خون‌ریزی شدیدتر شود.

زنانی که قبل از زایمان به آندومتریوز مبتلا بوده‌اند بعد از زایمان با پریودهای سبک‌تری مواجه خواهند شد. دو علت دیگر هم برای وقوع پریودهای سبک‌تر بعد از زایمان وجود دارد: سندروم آشِرمَن و سندروم شیهان. با وقوع سندروم آشرمن در بدن، زخم‌هایی در رحم ایجاد می‌شود. سندروم شیهان هم نتیجه آسیب دیدن غذه هیپوفیز است که نتیجه خون‌ریزی شدید عنوان می‌شود.

عوامل متعددی می‌توانند باعث وقوع درد برای اولین پریود بعد از زایمان باشند:

 

بعد از زایمان به صورت طبیعی یا سرازین، پوشش و لخته‌های خونی داخل رحم نیاز به کنده شدن و تخلیه دارند. در هفته‌های نخست بعد از زایمان، جدا شدن بافت‌های چسبیده به دیواره رحم به صورت لخته‌های خونی خواهد بود. اما بعد از هفته‌های اول، مایعی موسوم به زَچِگی از رحم دفع می‌شود که می‌تواند رقیق‌تر و کرم مایل به سرخ کم‌رنگ باشد. این ترشحات تا حدود ۶ هفته بعد از زایمان هم می‌توانند ادامه پیدا کنند. یعنی زمانی که اگر شیردهی نداشته باشید، اولین پریود بعد از زایمان هم بازمی‌گردد. برای تشخیص زچگی از خون پریود به موارد زیر دقت کنید:

احتمال دارد که بعد از بارداری تا رسیدن به چرخه‌ای منظم از پریود کمی زمان نیاز داشته باشید. مثلا ممکن است نظمی مشخص در وقوع پریودتان وجود نداشته باشد یا میزان خون‌ریزی و مدت آن هم نامظم باشد. بیشتر زنان بعد از زایمان، پریودی عادی خواهند داشت. دوره پریود برای زنان از ۲۱ تا ۳۵ روز است و مدت آن هم ۲ تا ۷ روز به طول می‌انجامد.

 

اگر در اولین پریود بعد از زایمان شاهد علائم زیر هستید باید به پزشک مراجعه کنید:

برخی از این علائم می‌توانند نشانه عفونت باشند پس اگر چنین نشانه‌هایی را در کنار موارد مشکوک دیگر مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.

یادتان باشد که بدن برای بازگشت به شکلی عادی بعد از زایمان به کمی زمان نیاز دارد. هر گونه روند غیرعادی در پریود شدن را با پزشک در میان بگذارید و فراموش نکنید که شیردهی و پریود نشدن بعد از زایمان، تضمینی قطعی برای پیشگیری از بارداری نیست.

 

اکثر مادرهای شیرده شش ماه اول پس از زایمان پریود نمی شوند. این پدیده آمنوره شیردهی نامیده می شود. در واقع شیردهی منظم نوزاد از ترشح هورمون های ضروری که باعث بارداری مجدد می شود جلوگیری می کند.

 

 

ترشح نشدن هورمون ها به معنی توقف تخمک گذاری و پریودی می باشد. اما از آن جایی که آمنوره در مادرهای شیرده مختلف متفاوت می باشد، این توقف پریودی پس از زایمان ممکن است از چند ماه تا چند سال به طول بینجامد. فاکتورهای زیادی بر اولین پریودی بعد از زایمان تاثیر می گذارد. این فاکتورها عبارتند از:

تعداد دفعات شیردهی تاثیر مکمل های داده شده به نوزاد استفاده از پستانک توسط نوزاد میزان خواب نوزاد در طول شب مصرف مواد غذایی جامد توسط نوزاد شیمی بدن مادر و حساسیت آن به نوسانات هورمونی وابسته به شیردهی اگر در طول شیردهی پریودی شما آغاز شود، لکه بینی و پریودی نامنظم را تجربه می کنید. چرخه ناپیوسته پریودی در طول شیردهی امری طبیعی است و احتمالا به خاطر هورمون هایی است که باعث آمنوره می شود.

آیا در طول شیردهی پریودی متفاوت است؟

 

علت تاخیر پریود در زمان شیردهی

 

پریودی در طول شیردهی مانند پریودی شما پیش از بارداری است اما ممکن است نظم و تداوم آن متفاوت باشد. اگر پریودی شما پیش از زایمان ناپیوسته هم باشد، در طول شیردهی پریودی ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر باشد. همچنین ممکن است چند ماه پریود نشوید. پیش از شروع پریودی حالت روحی شما تحریک پذیر و مودی است. احتمالا در طول تخمک گذاری و چند روز پیش از پریودی نوک سینه ها حساس می شود. پیوستگی پریودی و علائم مربوط به آن به تعداد دفعات شیردهی و تاثیر آن بر هورمون ها بستگی دارد.

پریودی و تاثیر آن بر تولید شیر

 

پریودی به معنی تمام شدن زمان شیردهی نیست. پزشکان توصیه می کنند شیردهی با شروع پریودی باید ادامه پیدا کند. در نزدیکی زمان پریودی، نوزاد بهانه گیر می شود. این مسئله به معنی بد شدن طعم شیر نیست. شیر شما در طول پریودی مانند قبل از آن مقوی و مناسب حال نوزاد است. بهانه جویی نوزاد به خاطر کم شدن تولید شیر مادر چند روز پیش از شروع پریودی و پس از اتمام پریودی می باشد. هنگامی که مقدار هورمون ها به حد نرمال می رسد تولید شیر نیز به حد طبیعی برمی گردد. کاهش تولید شیر در طول پریودی را باید با افزایش تعداد دفعات شیردهی جبران کنید.

ملاحظات در خصوص لکه بینی در دوران شیردهی

 

برگشت پریودی و لکه بینی، حتی در طول شیردهی، به معنی بارور شدن دوباره شما می باشد بنابراین دوباره می توانید باردار شوید. پزشکان معتقدند شیردهی به عنوان روش جلوگیری از بارداری (روش آمنوره شیردهی) در شرایطی خاص موثر است. این شرایط عبارتند از:

نوزاد کوچکتر از شش ماه باشد. پریودی هنوز شروع نشده باشد. نوزاد به مقدار زیاد شیر می خورد و از پستانک و مکمل استفاده نمی کند. شیردهی به نوزاد به مقدار مناسب در طول روز و شب. هنگامی که این شرایط وجود داشته باشد احتمال باردار شدن دو درصد می باشد. در این صورت روش آمنوره شیردهی به عنوان روشی برای جلوگیری از بارداری مانند کاندوم موثر است.

روش های جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی

 

هنگامی که پریودی شما بعد از زایمان دوباره آغاز می شود، برای جلوگیری از بارداری باید از روش های جایگزین استفاده کنید. برای جلوگیری از تاثیر روش های جلوگیری از بارداری بر شیردهی باید از روش های غیر هورمونی استفاده کنید. این روش ها شامل استفاده از کاندوم و دیافراگم و اسپرم کش می باشد. استفاده از دستگاه IUD نیز روشی مناسب برای جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی می باشد. روش های جلوگیری طبیعی نیز مناسب هستند اما گاهی با شکست روبرو می شوند. این روش ها شامل ترکیب ردیابی چیزهایی مانند مخاط دهانه رحم، دمای بدن، لکه بینی، پریودی و حالت نزدیکی جنسی و سفتی دهانه رحم می باشد.

اگر می خواهید در طول شیردهی از روش های هورمونی جلوگیری از بارداری استفاده کنید بهتر است در مصرف قرص های حاوی پروژستین دقت کنید زیرا تاثیر منفی بر شیر می گذارند. بیشتر خانم هایی که در طول شیردهی قرص های جلوگیری از بارداری پروژستین استفاده می کنند، تاثیر چشم گیر آن بر تولید شیر را ملاحظه می کنند.

بهتر است این قرص های جلوگیری را پس از اتمام دوره شیردهی مصرف کنید. همچنین از قرص های حاوی استروژن نیز در طول شیردهی اجتناب کنید. بهتر است در خصوص تاثیر قرص های هورمونی بر تولید شیر با پزشک صحبت کنید. بعضی پزشکان معتقدند بهتر است این قرص ها را به طور کلی در طول شیردهی مصرف نکنید اما برخی دیگر معتقدند می توانید پس از شش ماهگی نوزاد از این قرص ها استفاده کنید.

“لطفاً نظرات خود را درباره این مطلب با “نی نی نما” در میان بگذارید”

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت برای نی نی نما محفوظ می باشد و استفاده از مطالب فقط بادرج نام و لینک سایت مجاز است.منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن