رپورتاژ آگهی

شیوه های روش درمان لنف ادم


اخبار مربوط به لنف ادم:

«لنف اِدِم» چه کسانی را تهدید می‌کند؟
بیماری یا عارضه‌ای است که افراد بر به دنبال مواردی مانند عمل جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی، تصادفات رانندگی، شکستگی، عفونت‌ها و عود تومورها دچار آن می‌شوند و شرایط زندگی سخت را تجربه می‌کنند. 

ادامه مطلب: https://www.irna.ir/news/83428359/%D9%84%D9%86%D9%81-%D8%A7%D8%AF%D9%85-%DA%86%D9%87-%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D9%87%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF

جلوگیری از تورم لنف ادم

DLT درمانی برای لنف ادم نیست، اما می تواند به کنترل و مدیریت علائم آن کمک کند. اگرچه زمان و تلاش بسیار زیادی می برد، اما می توان از این روش درمانی برای تحت کنترل در آوردن لنف ادم استفاده کرد.
  از درمان های گروه DLT می توان به موارد زیر اشاره کرد:

http://lymphedema.ir/

 

  • بانداژهای فشاری – بانداژ فشاری به عنوان مکمل ورزش با انتقال مایعات، عمل خارج کردن اندام آسیب دیده را انجام می دهد.
  • مراقبت از پوست – حفظ سلامت پوست و ایجاد شرایط مناسب برای آن و در نتیجه کاهش احتمال عفونت
  • تمرینات ورزشی – برای استفاده از عضلات بخش های آسیب دیده برای بهبود تخلیه لنفاوی
  • تکنیک های ماساژ تخصصی – ماساژ های معروف به تخلیه لنفاوی (MLD)، جریان مایع را در سیستم لنفاوی را برای تخلیه هدایت می کنند و تورم را کاهش می دهند.

DLT یک فاز فشرده از درمان است، که باید در طی چندین هفته به صورت روزانه، دستورات آن رعایت شود تا به کاهش حجم قسمت آسیب دیده بدن کمک کند.
در ادامه وارد مرحله ی دوم می شویم که مرحله ی نگهداری نام دارد. در این مرحله فرد بیمار تشویق می شود که مراقبت از خود را با استفاده از تکنیک های ساده مانند ماساژ خود، پوشیدن لباس های فشرده سازی و ورزش روزانه انجام دهد.
این مرحله درمانی برای حفظ سایز در اندام های آسیب دیده بدن است.

با انجام این تمرینات هر چند ماه یک بار برای بررسی به‌پزشک مراجعه کنید تا روند پیشرفت خود را ببینید.

بانداژ و لباس فشرده سازی لنف ادم

برخلاف سیستم گردش خون، سیستم لنفاوی برای اانتقال مایعات به داخل غدد لنفاوی، فاقد پمپ مرکزی مانند قلب است. در نتیجه برای حرکت مایعات لنفاوی از فشار عضلات اطراف غدداستفاده می کند. به همین دلیل ورزش برای بیماران لنف ادم مهم است.

بانداژها یا لباسهای فشاری، مانند آستین، دستکش، جوراب ساق بلند یا جوراب شلواری، که روی اندام های آسیب دیده قرار می گیرند، کار فشار روی عضلات و تحریک غدد لنفاوی را انجام می دهند.
به همراه این لباس های فشاری و ماساژ، تخلیه لنفاوی موثرتر و بهتر انجام‌ می گیرد و ترکیبی از ورزش و فشرده سازی مایعات را به حرکت از اندام آسیب دیده ترغیب می کند.
برای جلوگیری از تجمع مجدد مایعات در اندام، ممکن است لباس های فشرده سازی پس از جلسات ماساژ نیز استفاده شود.

مراقبت از پوست

مراقبت از پوست برای کاهش خطر ابتلا به عفونت و ترک های سلولیت بسیار مهم است.
برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت از پوست و پیشگیری از عفونت آن از متخصص لنف ادم مشاوره بگیرید.

حرکات و تمرینات

حرکت و تمریناتی که پزشک متخصص لنف ادم به شما می دهد، کمک می کند تا یک برنامه ورزشی و حرکتی برای تقویت و تحریک عضلات درگیر در تخلیه سیستم لنفاوی ایجاد کند. در صورت داشتن اضافه وزن نیز این حرکات ورزشی به شما در کاهش وزن  کمک می کنند. برنامه تمرینی که متخصص به شما می دهد متناسب با نیازها و توانایی شما خواهد بود.
این برنامه ممکن است شامل تمرینات خاص اندام لنفاوی و همچنین فعالیت های ملایمی باشد که کل بدن را درگیر می کند، مانند شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی.

برای شروع، برنامه ی ماساژهای خاصی که با نام MLD یا تخلیه دستی مایع لنفاوی شناخته می شوند، توسط یک متخصص درمانگر انجام می شود، دریافت خواهید کرد تا مایعات از نواحی متورم به غدد لنفاوی فعال منتقل شوند و آن غدد مایعات را تخلیه کنند.

متخصص لنف ادم همچنین به شما طیف وسیعی از تکنیک های ماساژ ساده را آموزش می دهد که می توانید در هنگام کنترل لنف ادم و مراقبت از خود، از آن ها استفاده کنید تا تورم را پایین نگه دارد. این روش های خود ماساژ به عنوان تخلیه ساده لنفاوی (SLD) شناخته می شوند.

 

عمل جراحی

عمل جراحی در بعضی موارد ، ممکن است از جراحی برای درمان لنف ادم استفاده شود.
۳ نوع عمل جراحی اصلی وجود دارد که ممکن است برای این بیماری مفید باشد:

برداشتن قسمت هایی از پوست اضافی و بافت زیرین (رفع اشکال)
حذف چربی از اندام آسیب دیده (لیپوساکشن)
ترمیم مجاری مایع لنفاوی در اطراف قسمت آسیب دیده – به عنوان مثال، متصل کردن سیستم لنفاوی به عروق خونی مجاور (آناستوموز لنفاوی وریدی) این روش های درمانی می توانند  به کاهش نواحی آسیب دیده بدن، کمک کنند.

لیپوساکشن

 تجمع چربی از ویژگی های قابل توجه تورم لنف ادم است. لیپوساکشن از طریق یک لوله نازک از یک برش کوچک در پوست وارد می شود و چربی از بافت خارج شود.
از این روش می توان برای از بین بردن چربی اضافی در اندام آسیب دیده استفاده کرد تا به کاهش چربی جمع شده در آن قسمت کمک کند.
پس از جراحی، حداقل به مدت یک سال باید روی اندام  آسیب دیده لباس فشرده سازی بپوشید تا بتواند تورم را پایین نگه دارد. 

استفاده از تکنیک های فیزیوتراپی برای کاهش عوارض درمان سرطان سینه
 از آنجا که حرفه فیزیوتراپی در حال بلوغ و تکامل است، حرکت به سمت دکترای حرفه ای فیزیوتراپی یکی از راه های این حرفه جهت آموزش برای عملکرد مستقل، ارتقاء سطح علمی و ارائه خدمات درمانی با کیفیت بالاتر و مبتنی بر شواهد می باشد.

ادامه مطلب : https://www.mehrnews.com/news/3791461/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%DA%A9%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%BE%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%87منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن