بارداری و نوزاددیابت بارداری دارم صبحانه چی بخورم

دیابت بارداری دارم صبحانه چی بخورم


دیابت بارداری دارم صبحانه چی بخورم

دیابت بارداری دارم صبحانه چی بخورم

دیابت بارداری! بعضی از زنان باردار با شنیدن نتیجه آزمایش و اطلاع از ابتلا به دیابت بارداری دچار نگرانی می شوند اما باید گفت که به جای نگرانی باید رژیم غذایی دیابت بارداری را با دقت رعایت کنند تا دوران بارداری بدون مشکل و خطری را پشت سر بگذارند.

این عارضه زمانی رخ می دهد که بدن مادر در قبال انسولین تولید شده در پانکراس مقاومت کرده و سطح قند خون بیش از حد معمول افزایش یابد. بر اساس آمار انجمن دیابت آمریکا، این عارضه بر ۱۸ درصد از زنان باردار اثر می گذارد. تغییر رژیم غذایی به کنترل دیابت بارداری کمک می کند. توجه به وعده صبحانه به عنوان اولین وعده غذایی روز، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

غذاهای حاوی کربوهیدراتبدن کربوهیدرات ها را به گلوکز تبدیل می کند؛ بنابراین کربوهیدرات ها مستقیما بر سطح قند خون شما اثر می گذارند. مصرف انواع کربوهیدرات در وعده صبحانه به شما کمک می کند که قند خونتان به طور آهسته و پیوسته افزایش یابد، بدون آنکه نیازی به تولید مازاد انسولین وجود داشته باشد. خوردن غذاهای سرشار از فیبر باعث می شود که کربوهیدرات ها اثر چندانی بر روی قند خون نگذارند. به عنوان مثال، مصرف غلات سبوس دار به افزایش تدریجی قند خون کمک می کند. محصولات و فرآورده های لبنیفرآورده های لبنی حاوی کربوهیدرات نیز به عنوان یک صبحانه سالم در نظر گرفته می شوند؛ اما بهتر است در مصرف آنها زیاده روی نکنید. در وعده صبحانه شیر یا ماست بخورید. بر اساس تحقیقات مرکز پزشکی دانشگاه کالیفرنیا، مصرف یک فنجان محصولات لبنی در روز از افزایش ناگهانی قند خون جلوگیری می کند. مصرف فرآورده های کم چرب مانع از انباشت چربی های اشباع و افزایش کلسترول خون می شود. در خوردن کره زیاده روی نکنید. سعی کنید از کره های کم چرب استفاده کنید.


بهترین رژیم غذایی برای دیابت حاملگی چیست؟

 

 دیابت بارداری می‌تواند در طول حاملگی ایجاد شده و موجب بروز عوارض متعددی شود، خوشبختانه زنان مبتلا به این بیماری می توانند با پیروی از یک رژیم غذایی سالم این عوارض را کاهش دهند، حال سوال این است که زنان مبتلا به دیابت بارداری باید چه غذاهایی را مصرف کرده و از خوردن چه غذاهایی پرهیز کنند؟

دیابت بارداری زمانی رخ می‌دهد که بدن زن باردار نتواند به اندازه‌ی کافی انسولین تولید کند، این امر منجر به افزایش قندخون می‌‌گردد که چنانچه بدرستی کنترل نشود، ممکن است برای مادر و نوزاد مشکلاتی را ایجاد نماید. در این مقاله رژیم غذایی مناسب برای زنان مبتلا به دیابت بارداری و نحوه ی درمان و برخی عوارض آن توضیح داده می شود.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری بین ۲ تا ۱۰ درصد از بارداریها سالانه در ایالات متحده‌ی آمریکا تحت تأثیر دیابت بارداری قرار می‌گیرند.

هنگامیکه یک زن باردار می‌شود، بدن او هورمونهای بیشتری را تولید می‌کند که موجب افزایش وزن وی می‌گردد، هر دوی این تغییرات ممکن است به این معنا باشد که سلولهای بدن او نتوانند از انسولین آنطور که باید استفاده کنند که به این حالت مقاومت به انسولین می‌گویند. مقاوم شدن به انسولین به این معناست که برای تنظیم قندخون، بدن نیاز به مقادیر بیشتری از هورمون انسولین دارد و در برخی موارد بدن فرد قادر به تولید مقادیر کافی انسولین نخواهد بود که منجر به افزایش قندخون می‌شود. علایم دیابت بارداری ممکن است شامل: تشنگی شدید غیر معمول، تکرر ادرار، خستگی، تهوع، عفونت‌های مکرر مثانه، تاری دید، وجود قند در ادرار در آزمایش تشخیصی، باشد.

دیابت بارداری دارم صبحانه چی بخورم

 

 غذاهایی که یک زن مبتلا به دیابت حاملگی می تواند مصرف کند

تبعیت از یک رژیم غذایی سالم در طی بارداری و بویژه چنانچه فرد به دیابت بارداری مبتلا باشد بسیار مهم است. قندخون بالا می‌تواند به مادر و جنین در حال رشد او صدمه وارد کند. برای کمک به مدیریت قندخون باید بر مقدار، نوع و دفعات مصرف کربوهیدراتهایی که زن باردار مصرف می‌کند دقیقاً نظارت شود. نوشتن تمام غذاهایی که فرد در طول روز مصرف می‌کند شاید این کار را راحت‌تر کند.


نظارت بر کربوهیدرات‌ها

 

 توزیع یکنواخت وعده‌های غذایی و میان وعده‌های حاوی کربوهیدرات می‌تواند از افزایش ناگهانی قند خون جلوگیری کند. انجمن دیابت آمریکا توصیه می‌کند که زنان مبتلا به دیابت حاملگی، ۳ وعده‌ی غذایی کوچک تا متوسط و ۲ تا ۴ میان وعده در روز مصرف کنند.

روش های دیگر تنظیم قندخون در دیابت بارداری عبارت است از:

·        اجتناب از مصرف مقادیر بسیار زیادی کربوهیدرات در یک زمان

·        استفاده از کربوهیدرات‌های پیچیده که دارای فیبر زیادی  هستند

·         مصرف همزمان کربوهیدراتها با پروتئین‌ها و چربیهای  سالم


·        عدم حذف هیچکدام از وعده‌های غذایی

 

·         مصرف صبحانه‌ای غنی از پروتئین و کربوهیدراتهای حاوی مقادیر زیاد فیبر

خوردن غذاهایی که شاخص گلایسمیک آنها پایین است

 مصرف غذاهایی با بار گلایسمیک کم، یکی دیگر از عوامل مهم در رژیم غذایی دیابت بارداری است. بار گلایسمی از حاصل ضرب مقدار کربوهیدرات‌ها موجود در یک نوع غذای خاص بر حسب گرم، در شاخص گلایسمیک یا GIاست. این عدد تصویر دقیق‌تری از تأثیر واقعی غذا بر مقدار قندخون شما را ارائه می‌دهد. غذاهایی که بار گلایسمیک آنها پایین‌تر است کندتر از کربوهیدراتهای ساده  که معمولاً به عنوان غذاهایی با GI  بالا شناخته می‌شوند، تجزیه می‌گردند.

غذاهایی با بار گلایسمی برابر با ده یا کمتر به عنوان غذاهایی با GIپایین شناخته می‌شوند که برای مدیریت قندخون در دیابت  بارداری مفید هستند.


غذاهایی با بار گلایسمی  کم عبارتند از:

 


·        سبزیجات غیر نشاسته‌ای

 

·         برخی سبزیجات نشاسته‌ای مانند نخود وهویچ

·        نانها و غلات صبحانه که بطور کامل از غلات کامل تهیه شده‌اند.

·         برخی از میوه‌ها مانند سبب، پرتقال، گریپ فروت، هلو و گلابی


·         انواع لوبیا

 


·        عدس

 


·        نخود

 

تمام غذاهای فوق موجب آزاد شدن آهسته‌ی قند به خون می‌شود و به حفظ مقدار قندخون در محدوده‌ی نرمال کمک می‌کنند.


پروتئین بیشتری مصرف کنید

 

خوردن پروتئین به همراه کربوهیدرات یا انتخاب کربوهیدراتهایی که همچنین در آنها  پروتئین وجود دارد به تعادل قندخون کمک می‌کند. زنان مبتلا به دیابت حاملگی باید سعی کنند غذاهای غنی از پروتئین بدون چربی مانند: ماهی، مرغ و بوقلمون، تخم مرغ، توفو، لوبیا، آجیل، انواع دانه‌ها، کینوآ و حبوبات مصرف کنند.


انتخاب چربیهای غیر اشباع

 

چربیهای غیر اشباع نیز بخشی از هر رژیم غذایی سالمی هستند. نمونه‌هایی از چربیهای غیر اشباع  عبارتند از: روغن زیتون، روغن بادام زمینی، آوکادو، بیشتر مغزها و دانه‌ها، ماهی سالمون، ماهی ساردین، ماهی تن و دانه‌های چیا(تخم شربتی).

غذاهایی که زنان مبتلا به دیابت بارداری باید از خوردن آن اجتناب کنند

اگر فردی به دنبال یک رژیم غذایی مناسب برای دیابت بارداری است، اجتناب از غذاهایی که موجب افزایش قندخون می‌شوند یک اصل مهم محسوب می‌شود.


اجتناب از غذاهای شیرین

 

پرهیز از مصرف غذاها و نوشیدنیهای قندی به کاهش تأثیرات دیابت بارداری بر مادر و کودک کمک می‌کند. مصرف غذاهای قندی موجب افزایش قند خون افراد می‌شود بویژه اگر این غذاها حاوی قندهای تصفیه شده باشند. زنان مبتلا به دیابت بارداری باید از مصرف غذاهای قندی تا حد ممکن پرهیز کرده و یا مصرف آنها را محدود  نمایند.

غذاهای قندی که باید از خوردن آنها صرفنظر کرد عبارتند از: انواع کیک‌ها، بیسکویت‌ها، شیرینی‌ها، پودینگ‌ها، نوشابه‌های قندی، آب میوه‌های حاوی شکر افزوده.


اجتناب از مصرف غذاهای بسیار نشاسته‌ای

 

غذاهای نشاسته‌ای دارای کربوهیدرات زیادی هستند و بیشترین تأثیر را بر قند خون می‌گذارند بنابراین باید تنها مقادیر بسیار کمی از آنها را مصرف نمود. برخی از غذاهای نشاسته‌ای که بهتر است از خوردن آن پرهیز یا مصرف آنها را محدود کرد عبارتند از: سیب‌زمینی سفید، نان سفید، برنج سفید، پاستای سفید.


اجتناب از مصرف قندها و کربوهیدراتهای مخفی

 

 برخی از غذاها حاوی منابع واضحی از شکر و کربوهیدارت نیستند اما ممکن است هنوز هم حاوی سطوح ناسالمی از شکر و کربوهیدرات باشند برای مثال غذاهای بسیار فرآوری شده، برخی از چاشنی‌ها، سس‌ها و کچاپ‌ها، فست‌فودها و الکل.

دیابت بارداری دارم صبحانه چی بخورم

 

 شیر و میوه ها حاوی قندهای طبیعی هستند و زنان باردار می‌توانند با رعایت تعادل از مصرف آنها لذت ببرند.


درمان دیابت حاملگی

 

 دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و انجام منظم ورزش می‌تواند به کنترل قند خون و مدیریت دیابت حاملگی کمک کند. البته ممکن است این دو روش برای تمام زنان مبتلا به دیابت بارداری کافی نباشند. مقدار قندخون افراد در دیابت حاملگی بسته به فرد متفاوت است. برخی از زنان مبتلا به دیابت بارداری نیاز به مصرف داروهایی نظیر متفورمین یا تزریق انسولین برای کنترل قندخون خود دارند.


عوارض دیابت حاملگی

 

دیابت حاملگی می‌تواند خطر بروز عوارض را برای مادر و نوزاد  افزایش دهد. نوازدان متولد شده از زنان مبتلا به دیابت بارداری در معرض خطر بیشتری برای عوارض زیر هستند:

·    تولد نوزادانی با وزن بیش از ۹ پوند(۴ کیلوگرم) که زایمان را مشکل می‌کند.


·    تولد پیش از موعد

 


·     افت قندخون درهنگام تولد

 


·    ابتلا به دیابت نوع ۲ در بزرگسالی.

 

برای زنان عوارض بالقوه‌ می‌تواند شامل افزایش فشارخون، خونریزی بیش از حد به دلیل بزرگی نوزاد در هنگام زایمان و نیاز به  سزارین باشد.

حدود نیمی از زنان دارای سابقه‌ی دیابت حاملگی پس از زایمان به دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شوند مدیریت قند خون در طی بارداری می‌تواند این خطر را کاهش دهد.


چه وقت باید به دکتر مراجعه نمود

 

دیابت حاملگی به طور معمول در حوالی هفته‌ی بیست و چهارم بارداری بروز می‌کند، بنابراین برای مشخص شدن وضعیت دیابت بارداری باید در این زمان، به پزشک برای انجام آزمایشات مراجعه نمود. اگر زنی دارای علایم دیابت حاملگی قبل از آزمایش خون باشد، باید در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرد. زنانی که بیشترین خطر را برای ابتلا به دیابت بارداری دارند شامل افرادی با نمایه‌ی توده‌ی بدنی(‌BMI) بیش از ۳۰ و کسانی هستند که قبلاً نوزادی با وزن بیش از ده پوند(۴٫۵ کیلوگرم) به دنیا آورده‌اند.

هنگامیکه پزشک دیابت بارداری را در زن باردار تشخیص می‌دهد، معمولاً بیمار را به یک متخصص تغذیه ارجاع می‌دهد. متخصص تغذیه می‌تواند با تنظیم یک رژیم غذایی مبتنی بر مقدار قند خون زن باردار و توجه به نیازهای تغذیه‌ای او، به کاهش عوارض ناشی از دیابت بارداری کمک کند.

 

اگر شما قبل از باردار شدن اضافه وزن داشته‌اید، پزشک یا مامای شما به شما توصیه خواهد کرد که میزان جذب کالری خود را به دقت زیر نظر داشته باشید. پزشک همچنین به شما توصیه می‌کند که هر روز حداقل ۳۰ دقیقه ورزش سبک مانند پیاده‌روی و شنا انجام دهید.
نکته مهمی که لازم است به خاطر بسپارید آن است که مراقب باشید قند خونتان در حد زیادی بالا نرود یا پایین نیاید. پزشک در این کار به شما کمک می‌کند. خود شما هم می‌توانید از پزشک بخواهید که شما را به یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی ارجاع دهد تا او یک برنامه غذایی اختصاصی برایتان تهیه کند. داشتن یک رژیم غذایی اختصاصی به شما کمک خواهد کرد تا بدانید:

 چه غذاهایی را باید و چه غذاهایی را نباید بخورید.
چه مقدار غذا باید بخورید.
چه زمانی باید غذا بخورید.

اگرچه ممکن است شما در ابتدا از در پیش گرفتن یک رژیم غذایی خاص کمی ترس داشته باشید یا این کار برایتان مشکل باشد، اما وقتی به آن عادت کردید دیگر برایتان سخت نخواهد بود. اصولی که در رژیم غذایی بیماران دیابتی رعایت می‌شود، در برنامه غذایی دیابت بارداری نیز برای هر کسی می‌تواند لحاظ شود. پس سعی کنید با رعایت دقیق این اصول و راهنمایی‌ها، عادت‌های تغذیه‌ای سالم‌تری را برای خود و خانواده‌تان داشته باشید.

کربوهیدرات خوب و کربوهیدرات بد چیست؟
به طور کلی دو نوع کربوهیدرات وجود دارد که وقتی آنها را می‌خورید به شما انرژی می‌دهند. این دو نوع عبارتند از:

دیابت بارداری دارم صبحانه چی بخورم

 

 کربوهیدرات‌های پیچیده یا نشاسته‌ای
کربوهیدرات‌های ساده یا قندها

گاهی اوقات از کربوهیدرات‌های پیچیده با عنوان کربوهیدرات‌های خوب و از کربوهیدرات‌های ساده با عنوان کربوهیدرات‌های بد نام برده می‌شود. اما این طبقه‌بندی کاملی نیست و نمی‌تواند عمومیت داشته باشد.
کربوهیدرات‌های ساده شامل قندهای افزودنی مانند شکر سر سفره و عسل و نیز قندهای طبیعی که در میوه‌ها و شیر وجود دارد، می‌باشد. خوردن مقدار زیادی میوه و کمی محصولات لبنی می‌تواند به عنوان یک عادت غذایی سالم در نظر گرفته شود. بنابراین هنگامی که از قندهای ساده به عنوان کربوهیدرات‌های بد نام برده می‌شود، در واقع منظور همان قندهای افزوده است.

در صورتی که شما به دیابت دوران بارداری مبتلا هستید و مقدار زیادی از غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قندهای افزودنی مصرف می‌کنید، این کار می‌تواند بر کنترل میزان گلوکز خون شما تأثیر منفی داشته باشد. حتی برای افرادی که دیابت ندارند هم این رفتار غذایی سالمی محسوب نمی‌شود.
حداقل نیمی از انرژی موجود در رژیم غذایی ما باید از کربوهیدرات‌ها و به طور عمده از کربوهیدرات‌های نشاسته‌ای تأمین شود. کربوهیدرات‌های نشاسته‌ای عبارتند از:


نان
برنج
پاستا
غلات
سیب‌زمینی

 

سعی کنید هر جا که برایتان مقدور است از غلات کامل مصرف کنید. این غلات معمولاً حاوی فیبر بیشتری هستند و برای بهبود فرایند هضم غذا اهمیت زیادی دارند.
در صورتی که به دیابت بارداری مبتلا هستید، نوع غذاها و نوشیدنی‌هایی که به شما توصیه می‌شود، تفاوت چندانی با رژیم غذایی سالمی که هر فردی باید داشته باشد، نخواهد داشت. در واقع غذای شما باید حاوی مقادیر بالایی از کربوهیدرات‌های پیچیده و مقادیر کمی از چربی‌های اشباع باشد.
شما نباید به غذای خود قند یا شکر اضافه کنید، اما در عین حال نباید مصرف قند را به طور کامل ترک کنید.

غذاهای دارای شاخص گلوکز پایین کدامند و چه اهمیتی دارند؟
شاخص گلوکز یا شاخص گلایسمیک (GI) برای هر غذا معیاری از سرعت آزاد شدن قند (گلوکز) موجود در آن غذا به درون جریان خون بعد از خوردن آن می‌باشد. غذاهایی که دارای شاخص گلوکز پایینی هستند و مقدار فیبر بالایی دارند، به عنوان یک جزء مهم از رژیم‌های غذایی سالم به شمار می‌روند.
انتخاب غذاهایی که شاخص گلوکز پایین‌تری دارند به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید دیابت دوران بارداری را کنترل کنید. زیرا بدن شما برای هضم کردن غذاهایی که شاخص گلوکز پایین‌تری دارند، به زمان طولانی‌تری نیاز دارد. بنابراین گلوکز موجود در این غذاها با سرعت کمتری به درون جریان خون شما آزاد خواهد شد.
به این ترتیب با مصرف مقادیر بیشتری از غذاهایی که شاخص گلوکز پایین دارند، می‌توانید میزان قند خون خود در دوران بارداری را بهتر کنترل کنید. البته این توصیه به معنی آن نیست که شما اصلاً نمی‌توانید غذاهای دارای شاخص گلوکز بالا مصرف کنید، بلکه ترکیب کردن غذاهای دارای شاخص گلوکز بالا و پایین می‌تواند باعث کاهش سرعت آزاد شدن گلوکز به جریان خون شما شود. مثال‌هایی از غذاهایی که به خوبی می‌توان برای این منظور آنها را با هم ترکیب کرد، عبارت است از:

 کره بادام‌ زمینی با نان تست
سیب‌زمینی پخته با لوبیای پخته
پزشک شما یا متخصص تغذیه و رژیم درمانی می‌تواند راهنمایی‌های بیشتری در مورد نحوه انتخاب یک برنامه غذایی سالم به شما ارائه دهد.


چگونه می‌توانم رژیم غذایی بهتری داشته باشم؟

 

نقش متخصص تغذیه در درمان دیابت بارداری بسیار مهم است. از جمله دستورالعمل‌هایی که متخصص رژیم درمانی برای بهبود علائم دیابت بارداری ارائه خواهد کرد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صبحانه مفصل بخورید
خوردن صبحانه کامل و مفصل می‌تواند به تنظیم میزان قند خون شما در طول روز کمک کند. سعی کنید صبحانه‌ای با شاخص گلوکز پایین بخورید. غذاهای مخلوط یا پوریج (حریره، فرنی، آش) برای صبحانه انتخاب خوبی است، زیرا قند این غذاها به آرامی و به صورت یکنواخت آزاد می‌شود. همچنین می‌توانید از نان و غذاهای تهیه شده با غلات کامل همراه با کمی غذای غنی از پروتئین مانند تخم مرغ آب‌پز یا ماست کم‌چرب استفاده کنید. غذاهای دارای شاخص گلوکز بالا از قبیل نان شیرین شده با شکر یا نان تست سفید با مربا می‌تواند میزان قند خون شما را به سرعت بالا ببرد و بنابراین انتخاب خوبی برای صبحانه نخواهد بود.

در طول روز انواع مختلفی از غذاها را میل کنید
سعی کنید در طول روز انواع مختلفی از غذاها که جذابیت و هیجان کافی برایتان داشته باشد را مصرف کنید. گاهی اوقات، انتخاب غذاهایی با رنگ‌های مختلف می‌تواند در ایجاد این تنوع و جذابیت به شما کمک کند. اگر غذای داخل بشقاب شما تماماً به رنگ قهوه‌ای یا زرد است، سعی کنید کمی فلفل قرمز یا سبز یا سالاد یا کمی تمشک و انگور (بسته به اینکه غذایتان با کدام یک خوشمزه‌تر می‌شود) کنار بشقابتان بگذارید.

غذاهای حاوی فیبر زیاد بخورید
سعی کنید مقدار زیادی از غذاهایی که حاوی فیبر بالایی هستند، بخورید. این غذاها معمولاً شاخص گلوکز پایینی دارند و باعث می‌شوند که میزان قند خون شما بعد از غذا خوردن، خیلی بالا نرود. برخی از مهم‌ترین غذاهای فیبردار عبارتند از:

 میوه‌ها و سبزیجات تازه
غلات کامل و نان تهیه شده از آرد کامل
نخود فرنگی، لوبیاها و حبوبات
۵ مرتبه در روز غذا بخورید

حتماً دست کم ۵ بار در طول روز میوه و سبزیجات تازه بخورید:

 میوه را در کنار صبحانه خود بگذارید.
به ساندویچ ناهار خود حتماً سالاد اضافه کنید.
در کنار هر وعده غذایی اصلی حتماً دو نوع سبزی داشته باشید.
برای میان‌وعده به جای کیک و بیسکویت، میوه بخورید.
از مصرف چربی‌های اشباع شده خودداری کنید
برای پختن غذا و نیز روی سالاد، از چربی‌های غیر اشباع مانند روغن زیتون یا روغن آفتابگردان استفاده کنید.
به جای کره از شکلات‌های صبحانه حاوی چربی‌های اشباع نشده مصرف کنید.
غذاها را به جای سرخ کردن، کباب کنید.
برای میان‌وعده از مغزها و دانه‌هایی که غنی از چربی‌های غیر اشباع هستند، به جای شیر کاکائو استفاده کنید.
چربی گوشت را جدا کنید.

از وعده‌های غذایی خود غافل نشوید
سعی کنید هر روز در زمان‌های معین و با فواصل زمانی منظم غذا بخورید، وعده‌های غذایی خود را به صورت متعادل انتخاب کنید و همیشه در هر وعده، مقدار معینی غذا بخورید. هر روز سه وعده غذایی کوچک تا متوسط میل کنید. استفاده از بشقاب‌های کوچک‌تر برای شام می‌تواند به شما کمک کند که شب‌ها کمتر غذا بخورید. علاوه بر وعده‌های غذایی اصلی، می‌توانید ۲ تا ۴ میان‌وعده از جمله بعد از شام میل کنید تا به ثابت نگه داشتن میزان قند خون شما کمک کند.

از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های قنددار خودداری کنید
سعی کنید مصرف شیرینی‌جات، نوشابه‌های قنددار، آبمیوه‌های آماده و اغلب دسرها را محدود یا به طور کلی ترک کنید. این غذاها حاوی مقادیر بالایی از قندهای ساده هستند که به راحتی جذب خون شما می‌شوند و می‌توانند میزان قند خون شما را به سرعت بالا ببرند.
شما می‌توانید آبمیوه‌ها را با آب معمولی رقیق کنید. برای این کار یک چهارم لیوان آبمیوه را با سه چهارم لیوان آب مخلوط کنید و روزی یک بار بنوشید. در مواقع دیگر همان آب یا سایر نوشیدنی‌های بدون قند مانند شربت نارنج و نوشیدنی‌های طعم‌دار را استفاده کنید.

 دیابت بارداری در ۸-۳ درصد بارداری‌ها ایجاد می‌شود. در ایران به طور متوسط۷ درصد خانم‌ها در دوران بارداری مبتلا به دیابت بارداری می‌شوند. این بیماری به علت تغییر سطح هورمون‌ها در بدن به وجود آمده و گاهی اوقات برای درمان آن نیاز به تزریق انسولین می‌باشد. دیابت بارداری در اکثر موارد بعد از تولد نوزاد از بین خواهد رفت. این مطالب اطلاعاتی در مورد مصرف غذای سالم در زمان ابتلا به بیماری دیابت بارداری در اختیار شما قرار خواهد داد. یک برنامه غذایی سالم را با اهداف زیر پیگیری نمایید:• کنترل میزان قند خون با هدف دستیابی به سطح قند‌خون در محدوده طبیعی• تامین تغذیه مناسب برای شما و همچنین برای جنین در حال رشد• دستیابی به تغییرات مناسب وزن در طول دوران بارداری چه غذاهایی باید مصرف کنم ؟ • کربوهیدرات غذاهای حاوی کربوهیدرات به گلوکز تبدیل شده و برای تامین انرژی بسیار مفید می‌باشند. کربوهیدرات برای شما و فرزندتان بسیار مفید می‌باشند. برای کمک به تنظیم میزان قند خون خود لازم است مواد حاوی کربوهیدرات را در ۳ وعده غذایی اصلی و ۳-۲ میان وعده در روز تقسیم کنید. مواد غذایی حاوی کربوهیدرات عبارتند از:• نان و غلات صبحانه• ماکارونی، برنج و رشته فرنگی• سیب زمینی و ذرت• حبوبات مانند لوبیا و عدس• میوه‌ها• شیر، ماست؛ شیر سویا غنی شده با ویتامین D در بعضی از موارد علی رغم تنظیم میزان مصرفی کربوهیدرات توسط خانم‌های باردار، سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی می‌باشد. در این موارد نباید کربوهیدرات را از برنامه غذایی حذف کرد. در این موارد در روند درمان دیابت بارداری نیاز به استفاده از انسولین برای تنظیم میزان قند خون می‌باشد.چربی: همواره سعی کنید تا میزان چربی مصرفی خود را کم کنید.به خصوص چربی‌های اشباع. از چربی‌های سالم مانند روغن کانولا، زیتون و انواع روغن‌های اشباع نشده، مارگارین، آواکادو و روغن تهیه شده از مغز‌های خوراکی استفاده کنید. به منظور محدود کردن میزان مصرفی چربی‌های اشباع در رژیم غذایی، گوشت مصرفی خود را از نوع کم چرب، مرغ بدون پوست و لبنیات کم چرب انتخاب نموده و از مصرف غذاهای آماده (بازاری) و فست فود خودداری نمائید. مصرف چربی بیش از اندازه باعث ایجاد اضافه وزن شده در نتیجه به صورت غیرمستقیم باعث بالارفتن سطح قند خون خواهد شد.پروتئین: روزانه مصرف ۲ واحد پروتئین برای شما توصیه می‌شود. مواد غذایی حاوی پروتئین عبارتند از: گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، پنیر کم چرب، این مواد غذایی به طور مستقیم باعث تغییر در میزان قند خون شما نمی‌شوند. شیر، ماست و حبوبات نیز منابع مهمی برای پروتئین می‌باشند. به خاطر داشته باشید که آنها حاوی کربوهیدرات نیز می‌باشند.کلسیم و آهن: نیاز به مصرف کلسیم و آهن در طول دوران بارداری افزایش می‌یابد. سعی کنید ۳-۲ وعده مواد غذایی کم چرب حاوی کلسیم در روز مصرف کنید. ( ا واحد = ۲۵۰ml شیر یا شیر سویا غنی شده، ۲۰۰ گرم ماست و یا ۲ برش پنیر) آهن در گوشت قرمز، مرغ و ماهی به آسانی جذب می‌شود. به هر حال اگر شما گیاهخوار بوده و یا تمایلی به استفاده از این مواد غذایی ندارید می‌توانید طبق نظر پزشک از مکمل‌های حاوی کلسیم و آهن استفاده کنید. دیگر ملاحظات رژیم غذایی:• مواد غذایی که باعث افزایش اضافه وزن نمی‌شود و یا سطح قند خونتان را افزایش نمی‌دهند را می‌توانید آزادانه مصرف کنید. به عنوان مثال: توت‌فرنگی، لیمو، لیمو ترش، خیار، کاهو، سبزیجات (به جز سیب زمینی، ذرت، حبوبات)• سعی کنید در روز ۲ واحد از سبزیجات استفاده نمائید. چه نوشیدنی‌هایی را می‌توانم مصرف کنم؟در اغلب اوقات سعی کنید آب را به عنوان نوشیدنی انتخاب کنید. گاهی اوقات با اضافه نمودن لیموترش می‌توانید طعم متفاوتی برای خود ایجاد کنید. نظرتان در مورد تغذیه نوزاد با شیر مادر چیست؟تغذیه نوزاد با شیر مادر به همه خانم‌های باردار توصیه می‌شود. این یکی از بهترین روش‌هایی است که به شما در رسیدن به وزن قبل از بارداری کمک خواهد کرد. آیا من در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستم؟در حالی که سطح قند خون بعد از تولد نوزاد به میزان طبیعی خواهد رسید اما ۵۰-۳۰ درصد خانم‌هایی که در طول دوران بادراری خود مبتلا به دیابت بوده‌اند در ۱۵-۱۳ سال آینده مبتلا به دیابت نوع ۲ خواهند شد. برای کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ چه کارهایی می‌باید انجام دهم؟حفظ یا رسیدن به وزن سالم با رعایت تعادل در مصرف مواد غذایی و نیز انجام فعالیت فیزیکی (ورزش) مناسب به منظور کاهش وزن اضافی. نکاتی برای مدیریت برنامه غذایی در دوران ابتلا به دیابت بارداری:• میان وعده‌ها می‌توانند در کاهش قند خون به شما کمک کنند. اگر شما بین وعده‌های اصلی غذایی خود از میان وعده‌ها استفاده نکنید ممکن است به علت پایین آمدن قند خون دچار ضعف و سرگیجه شده و در نتیجه برای از بین بردن این حالات مجبور به استفاده از مواد غذایی با حجم بیشتری شوید. پس می‌بینید که داشتن ۳ وعده غذایی اصلی و ۳ میان وعده به شما در کنترل صحیح قند خون کمک خواهد کرد.• وعده‌های غذایی بیشتر با حجم کم بسیار مناسب است.• در برنامه غذایی خود ترکیبی از انواع گروه‌ها را داشته باشید. به عنوان مثال کربوهیدرات نباید تمام برنامه غذایی شما را پر کند چرا که باعث بالا رفتن سریع قند خون خواهد شد. خوردن کربوهیدرات به همراه پروتئین می‌تواند این اثر را کاهش دهد.• کنترل قند خون در منزل: میزان قند خون را قبل از غذا و نیز ۱ و ۲ ساعت بعد از غذا اندازه‌گیری نمایید. با این روش متوجه خواهید شد چه مواد غذایی در بالا رفتن قند خونتان موثر است. و در نتیجه بهتر می‌توانید رژیم غذایی خود را رعایت کنید. در زمان ابتلا به دیابت بارداری علاوه بر نوع و حجم مواد غذایی زمان غذا خوردن نیز بسیار مهم است. داشتن ۶ وعده غذایی (۳وعده غذای اصلی: صبحانه، نهار و شام و ۳ میان وعده (۱۰صبح، ۴ عصر و قبل از خواب) به تقسیم مناسب کالری در بدن و در نتیجه جلوگیری از افزایش یا کاهش قند کمک خواهد کرد.

تغذیه درمانی برای دیابت بارداری، معمولا شامل یک برنامه ی غذایی با کربوهیدرات کنترل شده است…

 

افزایش قندخون در دوران بارداری می‌تواند به دیابت بارداری منجر شود و جان مادر و جنین هر دو را به خطر بیندازد.

در طول دوران بارداری بدن شما انسولین بیشتری تولید می‌کند تا بتواند میزان قندخون را در حد سلامت حفظ کند ولی در برخی مواقع انسولین به اندازه کافی تولید نمی‌شود.

دیابت بارداری باعث می‌شود که نوزاد پس از تولد مشکل تنفسی داشته باشد، دچار کاهش قندخون و بعدها دچار چاقی شود.

تولد نوزاد با وزن بیشتر از حد معمول، مشکلات مرتبط با آن به هنگام زایمان و افزایش فشارخون از عوارض دیگر بالا رفتن قندخون در بارداری می‌باشند.

دیابت بارداری دارم صبحانه چی بخورم

 

با رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن می‌توانید میزان قند خونتان را کنترل کنید بدون اینکه نیاز به انسولین و سایر داروهای پزشکی داشته باشید.

غذاهایی که حاوی کربوهیدرات‌ها هستند روی سطح قند خون اثر مستقیم دارند غذاهایی که نمایه گلایسمیک بالا دارند، خیلی زود هضم می‌شوند و میزان قندخون را بالا می‌برند.

نان سفید، برنج سفید، غلات صبحانه و…. از این دسته هستند. غذاهایی که نمایه گلایسمیک اندک دارند، دیرهضم هستند و از نوسانات قندخون جلوگیری می‌کنند.

مواد غذایی طبیعی مثل لوبیاها، دانه‌ها، حبوبات، جو، میوه‌ها و سبزیجات از این دسته هستند. در طول دوران بارداری از خوردن مواد غذایی فرآوری شده کاملاً پرهیز کنید.

دارچین مصرف دارویی زیادی دارد. ترکیبات موجود در دارچین از جذب قند در خون جلوگیری می‌کند و نوسانات قندخون را به حداقل می‌رساند، در ضمن حساسیت انسولین را نیز بهبود می‌بخشد

پروبیوتیک‌ها، باکتری‌های زنده هستند که به آن‌ها باکتری‌های خوب می‌گوییم. این باکتری‌ها در شکم و روده هستند و به حفظ سلامت گوارش بدن کمک می‌کنند.

باکتری‌های مفید و خوب متابولیسم بدن را تنظیم می‌کنند و میزان قندخون را در حد سالم نگاه می‌دارند. ماست طبیعی می‌تواند نمونه‌ای از پروبیوتیک‌ها باشد.

اهمیت گوارش در حفظ سلامت سطح قندخون بدن بسیار مؤثر است. بنابراین با مصرف میکروب‌های مفید و مکمل‌های پروبیوتیک،‌ گوارش خود را درست کنید.

فیبرها باعث افزایش ناگهانی سطح قندخون نمی‌شوند. فیبرها دو دسته‌اند محلول در آب و غیر قابل حل در آب، فیبرهای غیرمحلول به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کنند.

فیبرهای محلول نیز باعث بهبود سطح قندخون می‌شوند.

از نوشیدن نوشابه به طور کلی خودداری کنید. نوشابه‌های انرژی‌زا را نیز از برنامه غذایی‌تان حذف کنید. به برچسب محصولات غذایی که مصرف می‌کنید توجه کنید.

تمشک و توت فرنگی

 

این توت‌ها نقش مؤثری در کاهش قندخون دارند. شما می‌توانید آن‌ها را جایگزین برخی از میوه‌ها کنید و به کاهش قندخون خود کمک کنید.

علاوه بر این توت‌ها سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که برای بدن بسیار مفیدند.

تخم‌مرغ بخورید

 

یک تخم‌مرغ کامل، منبع پروتئین و حاوی آهن است تخم‌مرغ کولین دارد و به رشد مغزی جنین نیز کمک می‌کند.

چربی‌های سالم مصرف کنید

 

غذاهایی که حاوی کربوهیدرات‌ها هستند روی سطح قند خون اثر مستقیم دارند غذاهایی که نمایه گلایسمیک بالا دارند، خیلی زود هضم می‌شوند و میزان قندخون را بالا می‌برند

همه چربی‌ها مضر نیستند و بدن ما به چربی‌های مفید نیاز دارد. برخی از چربی‌ها باعث ایجاد التهاب می‌شوند و باید از مصرف آن‌ها پرهیز کنید.

این چربی‌ها اغلب در مواد غذایی سرخ شده و فرآوری شده وجود دارند. برخی از انواع چربی‌ها بسیار سودمند و مفیدند، مثل روغن نارگیل و روغن زیتون.

اسیدهای چرب برای مدت زمان بیشتر شما را سیر نگاه می‌دارند و از هوس‌های ناسالم غذایی هم دور می‌مانید.

پودر دارچین به کاهش قندخون کمک می‌کند

 

دارچین مصرف دارویی زیادی دارد. ترکیبات موجود در دارچین از جذب قند در خون جلوگیری می‌کند و نوسانات قندخون را به حداقل می‌رساند، در ضمن حساسیت انسولین را نیز بهبود می‌بخشد.

کشمش و بادام

 

منیزیم کمک زیادی در تنظیم قندخون می‌کند. عملکرد آن هنوز مشخص نشده است ولی کاهش میزان منیزیم به نوعی با ابتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ مربوط است.

کشمش و بادام حاوی منیزیم هستند. پس بهتر است هر دو را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

نکته

 

اسفناج، گوجه‌فرنگی، ماهی و حبوبات نیز از دیگر مواد غذایی مؤثر و مفید برای کاهش قندخون در دوران بارداری و جلوگیری از دیابت محسوب می‌شوند.

 

امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.

 

اگر شما هم به عنوان یک زن حامله مبتلا به بیماری دیابت بارداری هستید، باید بدانید که در حال حاضر چه باید بکنید! چون بیماری دیابت بارداری را می توان به راحتی و با استفاده از روش های مختلف درمانی کنترل نمود. در ادامه این مقاله، برخی از راه کارهای مدیریت بیماری دیابت بارداری در دوران بارداری زنان بیان شده است. مهم ترین این موارد عبارتند از:

نظارت کامل بر میزان قند خون مادران باردار مهم ترین مرحله از کنترل بیماری دیابت بارداری در زنان حامله است. اگر شما هم به عنوان یک زن حامله مبتلا به بیماری دیابت بارداری هستید، باید بدانید که نیاز به بررسی سطح قند خون خود چند بار در هر روز دارید. انجام این کار به شما کمک خواهد کرد تا سطح قند خون خود را در حد طبیعی نگه دارید.علاوه بر این موارد، به عنوان یک خانم باردار باید دکتر معالج خود را مجبور کنید تا نظارت دقیقی بر روی سطح قند خون شما در طی کل دوران بارداری داشته و میزان آن را در حد طبیعی حفظ کند. همچنین، یادتان باشد که چک کردن مکرر قند خون توسط خود شما و پزشک معالجتان باعث خواهد شد که در هنگام انجام عمل سزارین هم پزشک متخصص زنان و زایمان با دقت بیشتری مراقب سطح قند خون شما و سلامتی فرزندتان باشد، چون اگر در زمان تولد، سطح قند خون مادر بالا باشد، پانکراس کودک داخل رحم او ممکن است انسولین زیادی آزاد کرده و منجر به افت سطح قند خون شدید نوزاد پس از تولد گردد.همچنین، زمانی که نوزاد سالم به دنیا آمد، نباید فکر کرد که مادر و نوزاد از منطقه خطر خارج شده اند! در واقع، این نکته بسیار مهم است که هر دو نفر پس از اتمام روند زایمان، برای مدتی تحت مراقبت های پزشکی باشد. همانطور که قبلا هم اشاره شد نوزادانی که از مادران مبتلا به بیماری دیابت بارداری متولد می شوند، بیشتر از سایر نوزادان در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ خواهند بود. بنابراین، این افراد نیاز دارند تا همیشه در تماس با دکتر معالج خود بوده و میزان قند خون بدن خود را کنترل نمایند.

همانطور که می دانید غذایی که می خورید، تاثیر بسیار زیادی بر سلامت بدن شما دارد. این امر در زنان مبتلا به بیماری دیابت بارداری بیشتر صدق می کند، چون اگر شما در دوران حاملگی خود به بیماری دیابت بارداری مبتلا شده باشید، حق خوردن برخی مواد غذایی را ندارید. بنابراین، یادتان باشد که استفاده از یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند راه طولانی مدیریت سطح قند خون بالا در طی دوران بارداری را برای شما و فرزند داخل رحمتان کوتاه کند. برای این منظور، زنان باید سعی کنند تا وزن اضافی زیادی در دوران بارداری به دست نیاورند. رژیم غذایی که زنان مبتلا به بیماری دیابت بارداری می توانند از آن استفاده کنند، باید شامل میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار باشد، چون تغذیه نمودن با مواد غذایی دارای فیبر بالا، کم چرب و کم کالری نیاز به هضم یک ساعته در بدن زنان باردار دارد. با این حال، همه زنان باردار مبتلا به بیماری دیابت بارداری باید برای حفظ سلامت خود و فرزند داخل رحمشان با یک پزشک متخصص تغذیه مشورت کنند.

دیابت بارداری دارم صبحانه چی بخورم

زمانی که شما باردار می شوید، بدان معنی نیست که نمی توانید ورزش کنید! در واقع، هنگامی که زنی حامله است، نیاز به انجام فعالیت های بدنی منظم برای داشتن تناسب اندام و سلامت بدنی خود و فرزند داخل رحمش دارد. همچنین، زنان مبتلا به بیماری دیابت بارداری نیاز به ورزش کردن بیشتر برای مدیریت و کنترل بیماری خود دارند، چون هنگامی که فرد ورزش می کند، بدن او قند را از خون گرفته و به سلول های بدن می-رساند. این کار سطح قند را در خون مادران مبتلا به بیماری دیابت بارداری کنترل کرده و آن را در میزان طبیعی خود نگه می دارد. علاوه بر آن، ورزش کردن بدن مادر باردار را تشویق به تولید انسولین کمتر کرده و قند کمتری را توسط خون جابه جا می کند.

ورزش کردن زنان در دوران بارداری، آن ها را از مبتلا شدن به کمر درد، گرفتگی عضلانی، تورم، یبوست و بی خوابی رها خواهد نمود. اما زنان حامله باید قبل از شروع به ورزش نمودن حتما با یک دکتر متخصص زنان و زایمان مشورت نمایند. یادتان باشد که انجام هر نوع تمرینات ورزشی در دوران بارداری بسیار خوب است، به طوری که فرد مراقب بوده و آن ها را با احتیاط انجام دهد. برخی از گزینه های ورزشی که برای مدیریت بیماری دیابت بارداری در دوران بارداری زنان مفید هستند، عبارتند از:دوچرخه سواری: دوچرخه سواری کردن ورزش بسیار مناسبی برای دوران بارداری زنان، به ویژه مادران مبتلا به بیماری دیابت بارداری است. آن ها می توانند این ورزش مفرح را در داخل خانه و با استفاده از یک دوچرخه ثابت به راحتی انجام دهند.پیاده روی کردن: انجام یک پیاده روی کوتاه مدت در طی روز، در پارک اطراف محل زندگی زن حامله می تواند شگفتی زیادی در سلامتی او و فرزند داخل رحمش ایجاد کند. اما اگر شما به عنوان زن باردار وقت رفتن به پارک را ندارید، سعی کنید تا راه خانه به ایستگاه اتوبوس و یا راه خانه به فروشگاه را پیاده طی کنید.

شنا کردن: آیا افزایش وزن در دوران بارداری توان حرکت طبیعی را از شما گرفته است؟ این امر طبیعی است که احساس کنید با آغاز دوران بارداری سنگین و دست و پا چلفتی شده اید! اما شنا کردن ورزش بسیار خوبی برای از بین بردن این مشکل در بدن مادران باردار، به ویژه زنان مبتلا به بیماری دیابت بارداری است. در واقع، شنا کردن نه میزان وزن مادران باردار مبتلا به بیماری دیابت بارداری را در حد متعادل نگه می دارد، بلکه احساسی سرشار از شادی و انرژی را به این افراد هدیه خواهد داد.انجام کارهای خانگی: اگر به عنوان یک زن حامله نمی توانید هیچ کدام از این ورزش ها را انجام دهید، با انجام کارهای معمولی و سبک خانه، فعالیت بدنی خود را افزایش داده و با تمیز کردن منزلتان احساس شادی نمایید.

برخی از زنان باردار ممکن است برای درمان بیماری دیابت بارداری در بدن خود نیاز به مصرف دارو داشته باشند. اما اگر مصرف دارو هم جواب نداد، فرد برای درمان خود نیاز به تزریق انسولین خواهد داشت. در چنین مواردی دکتر متخصص زنان و زایمان ممکن است تزریق انسولین برای را کاهش سطح قند خون به بیمار خود توصیه کند. البته، بیشتر پزشکان متخصص زنان و زایمان داروی خوراکی را برای درمان بیماری دیابت بارداری به بیمار خود تجویز می کنند. با این حال، به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که با قرار گرفتن در چنین مواضعی نباید نگران شوید، چون داروهای درمان بیماری دیابت بارداری برای سلامتی خود شما و نوزاد داخل رحمتان کاملا امن است.

هنگامی که زنی حامله شود، مهمترین نکته در زندگی او رعایت نکات بهداشتی برای حفظ سلامت خود و کودک داخل رحمش است. بنابراین، این فرد باید با رعایت مراقبت های بهداشتی، همواره بر روند رشد کودک خود نظارت داشته و سلامت او را حفظ کند. این کار با انجام عکس برداری با استفاده از فراصوت های متعدد و انجام آزمایش های دیگر امکان پذیر است. همچنین، از آنجایی که اندازه رشد جنین در داخل رحم مادران مبتلا به بیماری دیابت دوران حاملگی کمی نگران کننده است، بنابراین دکتر معالج ممکن است برای موفقیت مادر در این امر خطیر مراجعه در موعد مقرر و استفاده بیشتر از امکانات پزشکی مانند سونوگرافی و انواع آزمایش ها را توصیه کند.منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن