درمان عفونت ادراری در بارداری با طب اسلامیفواید،علائم،خواص

درمان عفونت ادراری در بارداری با طب اسلامی


درمان عفونت ادراری در بارداری با طب اسلامی

درمان عفونت ادراری در بارداری با طب اسلامی

 

متاسفانه در زمان بارداری احتمال ابتلای افراد به عفونت ادراری از همیشه بیشتر خواهد بود که در این زمینه با متخصص اورولوژِی صحبت کرده ایم با ما همراه باشید.

یک اورولوژیست با هشدار اینکه هر فردی می‌تواند به عفونت ادراری مبتلا شود ولی بروز آن در خانم‌ها به‌خصوص خانم‌های باردار بسیار شایع‌تر است، گفت: «در خانم‌های باردار هورمون‌ها باعث تغییراتی در سیستم ادراری می‌شوند که فرد را مستعد ابتلا به عفونت ادراری می‌کند. هورمون پروژسترون باعث اتساع حالب‌ها می‌شود و عضلات حالب را شل می‌کند و این سبب کندی تخلیه ادرار به وسیله حالب‌ها می‌شود و علاوه بر آن، بزرگ شدن رحم، به حالب‌ها فشار می‌آورد و تخلیه ادرار را بیشتر با مشکل مواجه می‌کند، درنتیجه خانم باردار بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ادراری است.»

درمان عفونت ادراری در بارداری با طب اسلامی

 

دکتر محمدرضا صفری‌نژاد اظهار داشت: «از سوی دیگر با توجه به اینکه ادرار خانم‌های باردار کمتر اسیدی و حاوی قند زیادتری است، هر دو عوامل مذبور باعث افزایش استعداد به عفونت ادراری می‌شوند. در ضمن رحم بزرگ شده به مثانه نیز فشار وارد و از خالی شدن کامل آن جلوگیری می‌کند و هر موقع ادرار در مثانه باقی بماند، باکتری‌ها در آن تکثیر پیدا کرده و باعث عفونت ادراری می‌شوند.»

وی در ادامه با بیان اینکه عفونت ادراری در سیستم ادراری را به دو گروه تقسیم می‌کنند، گفت: «عفونت دستگاه ادراری به عفونت دستگاه ادراری تحتانی (مجرای ادرار و مثانه) و عفونت دستگاه ادراری فوقانی (حالب‌ها و کلیه‌ها) تقسیم‌بندی می‌شود. عفونت دستگاه ادراری تحتانی خطرناک نیست ولی اگر درمان نشود عفونت به طرف بالا سرایت می‌کند و باعث عفونت دستگاه ادراری فوقانی می‌شود که خطرناک است.»

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: «خانم‌های بارداری که دچار عفونت دستگاه ادراری تحتانی هستند، به علت ادرار باقیمانده اگر درمان نشوند، عفونت به طرف بالا و سمت کلیه‌ها می‌رود و آن‌ها را درگیر می‌کند بنابراین هر نوع عفونت ادراری در خانم‌ها باید درمان شود تا از گسترش آن به طرف کلیه‌ها جلوگیری شود.»

رییس انجمن کلینیک سلامت خانواده با اشاره به اینکه عفونت کلیه‌ها نیازمند بستری در بیمارستان است، گفت: «تکرر ادرار و احساس نیاز فوری به ادرار، مشکل در ادرار، احساس سوزش، درد در قسمت تحتانی شکم و کمر، ادرار کدر و بدبو را از علائم عفونت ادراری هستند. وقتی هم که عفونت کلیه‌ها را گرفتار کند خانم باردار باید در بیمارستان بستری شود. از علائم عفونت کلیه می‌توان به تب و لرز و تعریق، درد و حساسیت پهلو و تهوع و استفراغ اشاره کرد.»

صفری‌نژاد در پایان افزود: «اگر خانمی قبل از بارداری دارای مشکلی است که باعث عفونت ادراری مکرر در وی می‌شود مثل برگشت ادراری، باید قبل از بارداری مشکل مذبور را برطرف کند و حداقل ۶ ماه از آخرین عفونت ادراری وی گذشته باشد و سپس باردار شود.

 

عفونت ادراری در بارداری از شایع‌ترین عفونت‌ها و مشکلات این دوران محسوب می‌شود. در زمان بارداری احتمال ابتلای افراد به عفونت ادراری از همیشه بیشتر خواهد بود. عفونت ادراری در بارداری مشکلاتی را برای جنین و مادر به وجود می آورد که تشخیص به موقع آن ضروری می باشد .

طبق آمار از هر ۱۰ زن ۱ نفر به عفونت ادراری (UTI) در بارداری مبتلا می شود. این بیماری به دلیل تغییرات بدن و هورمون ها در دوران بارداری بسیار شایع است. عفونت ادراری اگر زود تشخیص داده شود به راحتی با آنتی بیوتیک قابل درمان است اما اگر پیشرفت کند برای مادر و جنین هر دو خطرناک است. برای پی بردن به علائم عفونت ادراری کافیست به بدن خود توجه کنید. مرتب به دکتر برای معاینات بارداری مراجعه کرده و هرچه زودتر داروهای مناسب برای درمان عفونت ادراری را شروع کنید.

دستگاه ادراری در انسان‌ها از کلیه‌ها، حالب، مثانه و مجرای ادراری تشکیل شده است. عفونت‌ ادراری اغلب در بخش‌های انتهایی یعنی مجرای ادرار و مثانه اتفاق می‌افتد. اما گاهی عفونت از این قسمت‌ها حرکت می‌کند و به بخش‌های فوقانی‌تر دستگاه ادراری، یعنی حالب‌ها و کلیه‌ها می‌رسد که وضع را بسیار خطرناک‌تر می‌کند.

بارداری احتمال ابتلا به عفونت هر یک از بخش های دستگاه ادراری را بالا می برد. مقادیر زیاد هورمون پروژسترون موجب شل شدن عضلات حالب و در نتیجه گشادتر شدن حالب می شود. رحم در حال رشد می تواند به حالب ها فشار وارد آورد و جریان ادرار را در داخل آنها با اختلال مواجه کرده سرعت آنرا کُند سازد. رشد جنین موجب فشار بر روی مثانه می شود در نتیجه تخلیه آن هنگام دفع کامل نخواهد بود. نتیجه نهایی این اختلالات آن خواهد بود که عبور ادرار در مسیر دستگاه ادراری بیشتر طول می کشد و باکتریها قبل از خروج از بدن زمان بیشتری برای تکثیر در اختیار خواهند داشت.

درمان عفونت ادراری در بارداری با طب اسلامی

 

به همین دلیل است که پزشک در همان اولین نوبت معاینات دوران بارداری آزمایش ادرار درخواست می کند، خواه شما علائم عفونت ادراری داشته باشید یا خیر. اگر این تست اولیه منفی باشد احتمال بروز عفونت ادراری در طول دوران بارداری پائین خواهد بود. ولی اگر شما یکی از گروه ۵ تا ۷% خانم هایی باشید که باکتری در ادرارشان یافت می شود، باید برای برطرف کردن آن از آنتی بیوتیک استفاده کنید. اگر این نوع عفونت باکتریائی درمان نشود احتمال بروز عفونت کلیه در دوران بارداری ۳۰% است.

بارداری خطر عفونت های مجاری ادراری را افزایش می دهد، کارشناسان در این زمینه پیش بینی هایی دارند.

 

عفونت ادراری معمولا با علائمی همراه است؛ زنان مبتلا به آن دارای تکرر و احساس فوریت در دفع ادرار هستند. همچنین هنگام ادرار به سختی این کار را انجام می‌دهند. احساس سوزش، فشار و درد در زیر شکم و کمر (بخصوص در ناحیه لگن) دارند، رنگ ادرار کدر و معمولا بدبو است و گاهی نیز خون در ادرار دیده می‌شود. البته خون در ادرار با چشم قابل مشاهده نیست و معمولا در آزمایشگاه دیده می‌شود. این علائم نشان‌ می‌دهد که دستگاه ادراری تحتانی، یعنی مجرای ادرار و مثانه، گرفتار است؛ اما وقتی بیمار با نشانه‌هایی مانند تب و لرز، تعریق، تهوع و استفراغ، درد و حساسیت در پهلوها و حال عمومی خراب به پزشک مراجعه می‌کند، نشانه وخیم بودن اوضاع است؛ چون این علائم حکایت از این دارد که دستگاه ادراری فوقانی، یعنی کلیه‌ها و حالب‌ها، درگیر شده‌اند. در این موارد بیماران حتما باید در بیمارستان بستری شوند و آنتی‌بیوتیک وریدی دریافت کنند و کاملا تحت نظر باشند.

عفونت ادراری در بارداری گاهی اوقات بی‌علامت است؛ یعنی به‌طور اتفاقی و در آزمایش ادرار مشخص می‌شود که میزان باکتری در ادرار بالاست. حتی اگر علامتی هم وجود نداشته باشد عفونت ادراری در خانم‌های حامله باید درمان شود. زیرا عفونت ادراری بدون علامت باعث زایمان زودرس می‌شود. چنین نوزادانی کم‌وزن هستند و مشکلاتی در بدو تولد دارند (مهم‌ترین مشکل نوزادان زودرس، نارس بودن ریه‌هاست. چنین نوزادانی قادر به تنفس خودبه‌خودی نیستند و برای ادامه بقا باید تا مدتی در دستگاهی به نام انکوباتور قرار گیرند و اکسیژن دریافت کنند).

عفونت ادراری بدون علامت خطرناک است و احتمال گسترش آن به کلیه‌ها خیلی زیاد و حدود ۴۰ درصد است. این بیماری باید خیلی زود درمان شود. اغلب موارد با درمان مناسب خیلی زود مشکل بیمار برطرف می‌شود؛ ولی گاهی اوقات در بعضی از خانم‌ها عفونت، دوباره برمی‌گردد و ممکن است لازم باشد بیمار تا پایان دوره بارداری دارو مصرف کند.

خانم‌های باردار به محض مشاهده علائم باید به پزشک مراجعه کنند. آزمایش ادرار کم‌هزینه و ساده است و می‌تواند وجود باکتری در ادرار را ثابت کند. آزمایش ادرار از نوع کشت باید باشد. در کشت ادراری علاوه بر اثبات وجود باکتری می‌توان نوع آن را نیز مشخص کرد و با توجه به آن دارو تجویز کرد؛ البته به محض اثبات وجود عفونت ادراری در مادر باردار و قبل از دریافت جواب آزمایش، درمان باید شروع شود.

 

۱٫ مصرف مایعات را افزایش دهید:

 

نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات در تمام روز بهترین راه برای بیرون راندن باکتری ها از سیستم بدن است.برای هیدراته نگه داشتن بدن، شما باید بعد از هر وعده غذایی یک لیوان آب بنوشید تا باکتری ها از سیستم بدنتان خارج شود و در نتیجه احتمال عفونت را کاهش می دهد.

۲٫ ادرار کردن مکرر:

 

در دوران بارداری، شما باید ادرار کنید تا باکتری ها در مثانه تان رشد نکند. اگر کسی ادرار نکند، باکتری ها می توانند در مجاری ادراری تکثیر شوند و منجر به عفونت شوند.

۳٫ بدنتان را تمیز و خشک نگه دارید:

 

شما باید سعی کنید لباس های گشاد و شل بپوشید تا به هوا اجازه عبور دهد و به خشک نگه داشتن مجرای پیشاب کمک کند. شما باید بعد از هر بار دستشویی خود را خشک کنید تا مطمئن شوید که باکتری ها وارد مجرای پیشاب نمی شوند.

۴٫ نباید اجازه دهید اسپرم به بدنتان وارد شود:

 

شما باید از کاندوم در رابطه تان استفاده کنید. شیوع بیماری عفونت ادراری در میان زنانی که به طور جنسی فعال هستند و از کاندوم استفاده نمی کنند، بیشتر است.

۵٫ پروبیوتیک:

 

پروبیوتیک از پوشش بدن انسان که به عنوان یک دفاع برای بدن است، حمایت می کند. غذاهایی مخمری مثل کیمچی، ماست پروبیوتیکی و پنیر خام از غذاهای شامل پروبیوتیک است. خوردن غذاهای تخمیر شده، باکتری های بدن را بدون ایجاد هر گونه بیماری، ترمیم می کند.

۶٫ سیر:

 

سیر خام که تازه خرد شده ، حاوی انواع زیادی از خواص ضد میکروبی است. خاصیت ضد قارچی سیر می تواند باعث بهبود عفونت های قارچی شود.

۷٫ ویتامین C:

 

ویتامین C شانس رشد ایکولای را کاهش می دهد. سیستم ایمنی را بهبود می بخشد و ادرار را اسیدی می کند. میزان سلامت زنان را بهبود می دهد و اگر درمان ویتامین C به مدت سه ماه صورت گیرد، عفونت های ادراری را نیز کاهش می یابد.

۸٫ روغن میخک:

 

روغن میخک برای فعالیت ضد میکروبی، ضد ویروسی و ضد قارچی شناخته می شود. خاصیت ضد التهابی روغن میخک یک مزیت دیگرش است. با این حال، ممکن است برخی واکنش های معکوس نسبت به بدن وجود داشته باشد، بنابراین لطفا آن ها را تحت نظارت ارائه کننده خدمات بهداشتی خود مصرف کنید.

۹٫ روغن پرتقال:

 

روغن اساسی پرتقال را می توان با موفقیت به عنوان درمان برای عفونت باکتریایی مورد استفاده قرار داد. مانع رشد ای کولای می شود. این باکتری ای است که در عفونت ادراری دیده می شود. باید بعد از مشورت با ارائه کننده خدمات بهداشت به بیمار داده شود.

عفونت ادراری عموماً از باکتری ناشی می شود که وارد دستگاه ادراری می شود و باعث درد و ناراحتی می شود. ماهیت مکرر این بیماری به خطر گسترش مقاومت دارویی می افزاید. آن ها عوارض جانبی نامطلوبی دارند، بنابراین فرد باید درمان های خانگی را امتحان کند.

درمان عفونت ادراری دارویی است؛ دارو از نوع آنتی‌بیوتیک است و بیمار باید حداقل هفت روز به‌طور مرتب دارو مصرف کند. علائم بیمار ظرف سه روز از بین می‌روند، ولی بیماران باید همه داروهایی که پزشک تجویز کرده تا آخر مصرف کنند. بعد از این‌که علائم کاملا برطرف شد و داروها به اتمام رسید، به تکرار آزمایش و کشت ادرار نیاز است. همه زنانی که دچار عفونت ادراری در طول بارداری می‌شوند، حتما باید تحت‌نظر پزشک باشند؛ چون ممکن است پزشک این آزمایش را چند بار درخواست کند.

۱ تا ۲ هفته بعد از پایان دوره درمان و مصرف داروها دوباره برای ارزیابی به دکتر مراجعه کنید. اینکه مطمئن شوید مصرف آنتی بیوتیک ها تاثیر داشته است یا خیر بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل باید ۱ تا ۲ هفته بعد از اتمام داروها به دکتر مراجعه کنید. در آنجا یک نمونه ادرار از شما گرفته می شود و بررسی می شود که به طور کامل درمان شده اید یا خیر.

 

عفونت ادراری چگونه به وجود می‌آید؟

عفونت دستگاه ادراری، از نوع عفونت باکتریایی است که دستگاه ادراری شمارا تحت تأثیر قرار داده و موجب سوزش و ناراحتی در ناحیه‌ی تناسلی شما می‌شود. بی‌توجهی به این نوع عفونت، بر نواحی دیگر نیز اثر کرده و منجر به بیماری‌های جدی‌تری می‌شود.
به گفته‌ی پزشکان، زنان به خاطر شکل دستگاه تناسلی خود، بیشتر از مردان دچار عفونت ادراری می‌شوند؛ زیرا دستگاه تناسلی آن‌ها کوچک‌تر بوده و امکان تهاجم این نوع باکتری و تکثیر آن‌ها در آن نواحی بسیار زیاد است. مردان نیز به دلیل رابطه با زنان آلوده به این بیماری دچار می‌شوند. این بیماری بین سن ۲۰ تا ۵۰ سالگی بین زنان شایع است. زنان باردار نیز ممکن است از این بیماری در آسیب باشند.
باکتری که منجر به عفونت ادراری می‌شود را باید در همان مرحله‌ی اولیه نابود کرد. در صورت بی‌توجهی به آن، این باکتری به سمت بالا حرکت کرده و مثانه شمارا درگیر می‌کند و در صورت بی‌توجهی عفونت وارد کلیه شما شده و آن را عفونی می‌کند. عفونت کلیه بسیار خطرناک است و در زنان باردار منجر به زایمان زودرس می‌شود.
برای برطرف کردن مشکل عفونت ادراری، خواندن مطالب زیر خالی از لطف نیست.علائم و نشانه‌های عفونت دستگاه ادراری چیست؟
در قسمت زیر به شایع‌ترین علائم عفونت ادراری در زنان و مردان اشاره‌کرده‌ایم. این علائم معمول و غیرمعمول عبارت‌اند از:
-احساس ناراحتی و سوزش هنگام ادرار کردن و قلقلک مجرای ادرار
-تکرر ادرار همراه با درد
-ادرار بدبو
-ادرار تیره‌رنگ و مشاهده خون در ادرار همراه با دفع لخته
-تب و درد در زمانی که عفونت ادراری به کلیه‌ها کشیده شود.
احساس فشار در شکم و قسمت لگن
-احساس به ادرار مکرر حتی زمانی که میزان ادرار در مثانه بسیار کم است
-دفع غیرارادی ادرار در شما
-احساس نفخ و ناراحتی در شکم خود
-احساس خستگی زیاددلایل عفونت ادراری در زنان و مردان
عوامل زیر نقش به سزایی در بروز عفونت ادراری در شما دارد. با دانستن این عوامل می‌توانید از مبتلا شدن به آن جلوگیری کنید.
-بیماری‌هایی مانند دیابت، ام‌اس و آسیب‌های نخاعی تشدیدکننده‌ی این بیماری است.
-بهداشت نامناسب منجر به ایجاد عفونت در دستگاه ادراری شما می‌شود.
-برقراری رابطه مقعدی در مردان یکی از دلایل عفونت مجاری تناسلی در مردان است.
-رابطه‌ی جنسی مرد با یک زن آلوده به عفونت ادراری، منجر به عفونت دستگاه تناسلی در مردان می‌شود.
-دیافراگم ضدبارداری و یا عوامل اسپرم کش برای پیشگیری از بارداری در عفونت ادراری زنان بسیار مؤثر است.
-کم شدن آب بدن که به دنبال آن دفع ادرار پایین را به همراه دارد منجر به عفونت ادراری می‌شود.
-استفاده از دوش واژی نال در زنان
-وراثت و سابقه خانوادگی نقش بسیار مهمی در عفونت ادراری فرزندان شما دارد.
– ختنه نشدن و بزرگ شدن پروستات و یا سنگ کلیه در مردان یکی از دلایل عفونت ادراری است.
-استفاده از شوینده‌ها مانند شامپو، صابون و مواد خوشبوکننده در قسمت دستگاه تناسلی، عفونت ادراری را تشدید می‌کند.
-استفاده از سوند ادراری آلوده، منجر به عفونت ادراری در زنان و مردان می‌شود.
– کمبود استروژن در زنان یائسه یکی از عوامل عفونت ادراری در زنان با سن بالا است.
-نگه‌داشتن ادرار به مدت طولانی در مثانه باعث رشد باکتری در قسمت دستگاه تناسلی شده و عفونت ادراری را به همراه دارد.
-شل شدن و افتادن دستگاه تناسلی در زنان، عفونت ادراری را به همراه دارد.
-افزایش فعالیت جنسی در زنان
-پوشیدن لباس‌های تنگ و شورت‌های نایلونی و همچنین خشک نکردن لباس‌زیر مکانی مناسب برای رشد باکتری‌ها و عفونت ادراری است.پیشگیری از عواملی که عفونت ادراری را از بدن دور می‌کند
شما می‌توانید با رعایت نکات پیشگیرانه‌ی زیر، برای درمان عفونت ادراری خود کمتر به دارو احتیاج پیدا کنید و یا حتی به عفونت ادراری دچار نشوید.
-روزانه مقدار زیادی آب بنوشید تا به‌سرعت به دستشویی بروید. این کار عفونت‌های موجود در دستگاه ادراری‌تان را خارج می‌کند.
-قبل از رابطه جنسی و بعدازآن ادرار کرده و دستگاه تناسلی خود را بشویید.
-بعد از دفع ادرار، موضع خود از جلو به عقب تمیز کنید تا مانع ورود باکتری‌های مدفوع به دستگاه تناسلی شما شود.
-از لباس‌زیر نخی استفاده کنید.
-دستگاه تناسلی خود را با صابون‌های قوی شستشو ندهید. این کار باعث تحریک دستگاه تناسلی شده و محیط را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند. همچنین اسپری و عطرهای زنانه را در موضع دستگاه تناسلی خود نزنید.
-از وان حمام کمتر استفاده کرده و به‌جای آن از دوش استفاده کنید.
-مرکبات و غذاهای دارای ویتامین ث، به دلیل داشتن خاصیت اسیدی عفونت‌های دستگاه مثانه شمارا برطرف می‌کند؛ بنابراین خوردن این نوع مواد غذایی را به‌هیچ‌عنوان فراموش نکنید.
-توصیه می‌شود در صورت داشتن عفونت دستگاه ادراری، از داشتن رابطه جنسی با همسر خود خودداری کنید. این عمل علاوه بر انتقال عفونت به همسر خود، باعث احساس سوزش و ناراحتی شما هنگام رابطه نیز می‌شود.
-در صورت مبتلابه عفونت دستگاه ادراری، از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار، گازدار و غذاهای تند و پر ادویه خودداری کنید.
-از مصرف سیگار و الکل اجتناب کنید.
-ورزش را در برنامه‌ی روزانه خود بگنجانید. ۳۰ دقیقه در روز و ۵ بار در هفته بسیار مناسب است.
-هیچ‌گاه دفع ادرار خود را به تأخیر نیندازید.
– منیزیم، کلسیم، روی، سلنیوم، ویتامین C و اسیدهای چرب امگا ۳، ریزمغذی‌هایی هستند که کمبود آن منجر به عفونت ادراری دستگاه تناسلی شما می‌شود.
-در رژیم غذایی خود ماهی و سویا را بگنجانید و کمتر از گوشت قرمز استفاده کنید.
-هنگام ادرار کردن، ناحیه‌ی تناسلی خود را با آب گرم بشویید. این کار به کاهش سوزش شما موقع ادرار کردن بسیار کمک می‌کند.
-در دوران پریودی از تامپون (پنبه‌های قاعدگی) استفاده نکنید. دستمال‌های بهداشتی جایگزینی مناسب برای آن است. همچنین مدام دستمال خود را عوض کنید.
در مطلب زیر به درمان خانگی و گیاهی عفونت ادراری پرداخته‌ایم. این مواد با خاصیت معجزه‌گر خود، کمک می‌کند تا زودتر عفونت دستگاه ادراری خود را درمان کنید. درصورتی‌که مشکل شما حادتر است توصیه می‌شود که با یک پزشک مشورت کنید.درمان عفونت ادراری با آب‌میوه‌های طبیعی
-برای درمان عفونت ادراری خود در منزل، میوه زغال‌اخته را مصرف کنید. خواص آنتی‌بیوتیکی و آنتی‌اکسیدانی این میوه به دفع باکتری موجود در ادرار شما کمک می‌کند. این میوه برای کسانی که سابقه‌ی سنگ کلیه دارند و یا برای رقیق شدن خون خود دارو مصرف می‌کنند، منع مصرف دارد.
-مصرف میوه پاپایا با داشتن آنتی‌اکسیدان و ویتامین C به تمیز کردن مثانه شما بسیار کمک می‌کند.
-برای مقابله با عفونت ادراری خود، مصرف آب‌پرتقال و آب لیمو‌ترش را فراموش نکنید.
-برای درمان عفونت ادراری خود از میوه‌ی درمانگر آناناس استفاده کنید. آب این میوه برای درمان عفونت مثانه بسیار مؤثر است.
-برای بهبود سریع‌تر عفونت ادراری خود از معجزه‌ی آب انگور قرمز استفاده کنید. آنتی‌اکسیدان موجود در این میوه، حافظ امنیت سیستم ادراری شما است.درمان عفونت ادراری با دم‌نوش‌ها، گیاهان دارویی و روش‌های سنتی
-دم‌نوش ریشه‌ی گل ختمی، به‌طور طبیعی باکتری‌های عفونت ادراری را از بین می‌برد. ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری از ریشه‌ی این گیاه را خردکرده و در یک پارچه‌ی نخی تمیز و کوچک قرار دهید. سپس آن را در آب جوشانده و به مدت ۱۰ دقیقه دم‌کنید. بعد از اضافه کردن عسل این دم‌نوش طبیعی را بنوشید. این کار ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید.
-یکی از درمان‌های خانگی برای معالجه‌ی عفونت ادراری استفاده از گشنیز است. پزشکان طب سنتی معتقدند که مواد شیمیایی گیاهی موجود در ترکیبات این گیاه باعث پیشگیری و درمان عفونت ادراری می‌شود. برای این منظور ۲ تا ۳ قاشق از تخم گشنیز را خورد کرده و در سه لیوان آب جوشانده و سپس دم‌کنید.
-برای کم کردن التهاب‌ ناشی از عفونت ادراری از دم‌نوش رزماری، دارچین و بابونه بهره ببرید. برای این منظور یک قاشق چای‌خوری از این گیاهان را در یک استکان آب داغ ریخته و سپس سر استکان را بپوشانید. بعد از ده دقیقه دم‌کرده این دم‌نوش‌ها را همراه باکمی عسل میل کنید.
-گیاه خوک طلایی با خواص ضدالتهابی و ضد باکتریایی خود به درمان عفونت ادراری شما کمک بسیاری می‌کند. این گیاه با ترمیم دیواره مثانه و رفع خونریزی ناشی از عفونت، به تسکین درد شما نیز کمک می‌کند.
-بیدگیاه یکی از درمان‌های خانگی برای درمان خانگی عفونت ادراری است. این گیاه با خاصیت تسکین‌دهنده خود، دردهای ناشی از عفونت ادراری را تسکین می‌دهد.
-یک قاشق چای‌خوری آب گل گز روغنی را با نصف لیوان آب نارگیل مخلوط‌کنید. نوشیدن این معجون به‌اندازه ۲ بار در روز به شما اجازه می‌دهد به‌سرعت از شر عفونت مثانه خلاص شوید.
-یکی از راه‌حل‌های طبیعی برای درمان عفونت مثانه، استفاده از گیاه ادرارآور کاکل ذرت است. این گیاه عالی، التهاب مثانه شمارا تا حد زیادی فروکش می‌کند.
-به‌منظور از بین بردن عفونت ادراری، نوشیدن مقادیر مساوی از آب اسفناج و آب نارگیل توصیه می‌شود.
-برای درمان عفونت مثانه خود از گیاه علف طلایی با خاصیت ضد قارچ آن استفاده کنید. این گیاه با خاصیت تنظیم‌کنندگی خود به تسکین دردهای ناشی از عفونت ادراری شما کمک بسیاری می‌کند.
-آب برگ تربچه به درمان سریع عفونت شما بسیار کمک می‌کند. مصرف هرروز یک فنجان از آن برای درمان عفونت ادراری کافی است.
-درمان بیماری شما در دل طبیعت نهفته است. روغن پونه‌ی کوهی یک ضد باکتری قوی برای درمان عفونت مثانه است.
-گل لادن با خاصیت آنتی‌بیوتیکی خود برای درمان عفونت ادراری شما بسیار خوب عمل می‌کند. کافی است یک‌بار امتحان کنید.
-در طب سنتی خاصیت آنتی‌بیوتیکی گیاه پنیرک زبانزد است. ۴۰ گرم از این گیاه را در یک لیتر آب‌ به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید؛ و سپس دم‌کنید. این دم‌نوش گیاهی را روزی سه بار بنوشید تا عفونت‌ مثانه شما برطرف شود.
-برای ضربه‌فنی کردن عفونت ادراری خود از گیاه بادرنجبویه بهره ببرید. ۴۰ گرم از این گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه در آب بجوشانید. سپس دم‌کنید. روزی سه مرتبه و به‌اندازه یک فنجان از این دم‌نوش گیاهی را نوشیده تا بدن شمارا از میکروب پاک‌سازی کند.
-اگر دچار عفونت مثانه شده‌اید، استفاده از گیاه جعفری به درمان شما بسیار کمک می‌کند.
-در صورت داشتن عفونت ادراری مواد غذایی مانند سیر، زنجبیل و جعفری را در رژیم غذایی خود قرار دهید. این مواد حاوی آنتی‌بیوتیک هستند که به درمان شما کمک می‌کنند.
–مواد غذایی ادرارآور در درمان عفونت ادراری مؤثر است. مواد غذایی نظیر مارچوبه، کرفس، چغندر و خیار از این دسته مواد غذایی می‌باشند.
-شستشوی واژن در سرکه‌ی سیب، برای کاهش سوزش‌های ناشی از عفونت ادراری بسیار مؤثر است.
-برای کمک به درمان عفونت ادراری، مصرف لبنیات مانند ماست بسیار مؤثر است.
-یکی از راه‌های مؤثر برای کاهش دردهای ناشی از عفونت ادراری گذاشتن کیسه‌ی آب گرم بر روی شکم است.
-برای خلاص شدن از عفونت ادراری آب بسیار بنوشید. آب پاک‌کننده قوی عفونت ادراری است.
-یک قاشق مرباخوری جوش‌شیرین را با آب مخلوط‌کنید و بنوشید. این محلول به‌عنوان یکی از بهترین درمان‌های خانگی به شمار می‌رود.
-عسل طبیعی بهترین سلاح برای حافظت از مجاری ادراری است. شما می‌توانید مقداری عسل را به قسمت بیرونی ناحیه تناسلی خود مالیده و پس از چند دقیقه آن را با آب گرم بشویید.
-استفاده از نمک طبیعی یا نمک دریا به‌عنوان یک درمان خانگی برای رفع عفونت ادراری به شمار می‌رود. شما می‌توانید کمی آب‌نمک طبیعی را با پارچه‌ای به قسمت خارجی ناحیه تناسلی خود مالیده و سپس با آب گرم بشویید. همچنین خوردن مقداری نمک طبیعی قبل و بعد از هر غذا در طب سنتی نیز توصیه‌شده است.
موارد فوق در درمان‌ گیاهی عفونت دستگاه تناسلی شما مؤثر ثمر است؛ اما اگر با استفاده از این راهکارها، مشکل عفونت ادراری شما حل نشد و درد و سوزش ناحیه دستگاه ادراری، بیش از ۲۴ ساعت به طول انجامید، حتماً با پزشک متخصص کلیه و مجاری ادرار مشورت کنید.

یکی از مشکلات رایجی که خیلی از افراد به آن دچار می شوند، عفونت ادراری (  UTI ) است. این عفونت در خانم ها ۱۰ برابر بیشتر از آقایان دیده می شود و تقریبا ۵۰٪ از خانمها حداقل یک بار در عمرشان این بیماری را تجربه می کنند. عفونت اداری دائما عود می کند و در صورت درمان نکردن بارها به آن دچار خواهید شد. چند نمونه از دلایل ابتلا به این عفونت شامل: بارداری، مقاربت، یائسگی، نگه داشتن ادرار برای مدت طولانی و… هستند. علائم این بیماری تب، درد شکم، تکرر ادرار و احساس سوزش هنگام دفع ادرار است.

ممکن است پزشکتان آنتی بیوتیک برای درمان عفونت ادراری شما تجویز کند، اما آیا می دانستید که درمان های خانگی و طبیعی وجود دارند که می توانید با استفاده از آن ها این عفونت را در خانه درمان کرده و از بروز دوباره آن جلوگیری کنید؟ قبل از معرفی درمان ها در دکتر چک بیایید کمی درباره این عفونت صحبت کنیم…

 

عفونت ادراری زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها، قارچ ها یا ویروس ها بخشی از دستگاه ادراری شما را آلوده کنند. زمانی که سیستم ایمنی بدنتان به هر دلیل ضعیف شده باشد و نتواند عوامل به وجود آورنده این عفونت را از بین ببرد، دستگاه ادراریتان همچنان آلوده شده و دچار عفونت می شود. به عفونت مجرای ادراری، التهاب مثانه یا «سیستیت» هم می گویند. در بعضی مواقع این عفونت می تواند تا جایی پیش برود که باعث عفونت کلیه ها شود.

عفونت مثانه (سیستیت) و عفونت کلیه با هم تفاوت دارند؛ عفونت کلیه بسیار جدی تر و خطرناک تر است و به راحتی عفونت مثانه درمان نمیشود. معمولا وقتی دچار عفونت کلیه شده باشید، تب را هم تجربه می کنید، اما عفونت مثانه معمولا علائمی شبیه به تب ندارد.

درمان عفونت ادراری در بارداری با طب اسلامی

 

در این مقاله می خواهیم ۱۹ مورد از موثرترین داروهای خانگی برای درمان عفونت ادراری را به شما معرفی کنیم:

زغال اخته از خانواده توت است و آب میوه آن برای درمان UTI بسیار عالی است. این میوه حاوی «پروآنتوسیانیدین» است و مانع وارد شدن باکتری های اشریشیا کلی( E.coli) ( بیشتر در روده قرار دارد) به دیواره مجرای ادرار می شود. علاوه بر این ها این میوه دارای خواص آنتی بیوتیکی است و در مبارزه با عفونت ها به بدن شما کمک می کند.

 

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت ادراری می توانید هر روز نیم لیوان آب زغال اخته بدون شکر را بنوشید. اگر در حال حاضر به این عفونت مبتلا هستید ،با مصرف ۴ لیوان آب زغال اخته در روز از کلیه هایتان محافظت کنید.

اگر طعم آب زغال اخته برایتان خیلی ترش است می توانید آن را با آب سیب و یا آب خالی رقیق کنید. یادتان باشد زمانی که عفونت ادراری دارید نوشیدن فراوان آب  ،کمک زیادی به درمانتان می کند.

 

سرکه سیب خاصیت بی‌شماری دارد و علاوه بر درمان بیماری ها از طریق خوراکی، می تواند از طریق موضعی هم بسیاری از مشکلات و بیماری های پوستی را درمان کند. سرکه سیب سرشار از آنزیم ها و مواد مغذی ضروری مانند پتاسیم است و می تواند باکتری هایی را که در رشد عفونت تاثیر دارند، از بین ببرد. هم چنین، این سرکه حاوی اسید استیک است که باعث تقویت باکتری های مفید و نابود کردن باکتری‌های مضر می‌شود .

البته باید این نکته را در نظر بگیرید که سرکه سیب میزان اسید ادرار را بیشتر می کند و همین امر سبب سوزش ادرار شما می شود. اگر با مصرف سرکه سیب سوزش ادرار داشتید ،باید مصرف آن را متوقف کنید!

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

سرکه سیب را با آب لیمو، عسل و آب مخلوط کنید و سپس آن را بنوشید.

برای خلاص شدن از عفونت ادراری می توانید این نوشیدنی را ۲ بار در روز مصرف کنید.

جوش شیرین قلیایی است و در خنثی کردن اسید های ادرار کمک می کند. زمانی که از عفونت ادراری رنج می برید، کمتر کردن اسید ادرار به کاهش درد و سوزش شما کمک می کند.

 

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

جوش شیرین را در لیوان آب ریخته و به خوبی هم بزنید. سپس آن را بنوشید.

می توانید هر زمان در طول روز ،کمی از این نوشیدنی را مصرف کنید.

سیر خاصیت ضد میکروبی قوی ای دارد و از گذشته تا کنون در درمان بیماری های عفونی استفاده می شود. وقتی سیر را درون مهبل (واژن) می گذارید، باکتری ها و یا قارچ هایی که باعث ایجاد عفونت ادراری می شوند ،از بین می روند.

 

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

۱- سیرها را پوست بگیرید و آنها را درون یک گاز استریل قرار دهید و سر آن را محکم ببندید.

۲- گاز را درون واژن قرار داده و انتهای آن را بیرون واژن آویزان کنید تا بتوانید راحت آن را بیرون بیاورید. اجازه دهید ۲ تا ۳ ساعت درون واژن بماند و سپس آن را بردارید و واژن را کاملا شسته و خشک کنید.

برای از بین بردن عفونت ادراری می توانید این کار را ،دو یا سه بار در روز تکرار کنید. برای اثر بخشی بیشتر می توانید سه تا چهار روز این کار را تکرار کنید.

توجه: از آن جایی که سیر در بعضی افراد ممکن است باعث ایجاد التهاب و سوختگی شود! بهتر است قبل از استفاده از این درمان با پزشک خود مشورت کنید.

اگر می خواهید روده های سالمی داشته باشید، باید ماست را در کنار حداقل یکی از وعده های غذایی روزانه تان میل کنید. ماست حاوی پروبیوتیک است و علاوه بر از بین بردن باکتری های مضر، تعداد باکتری های مفید روده را افزایش می دهد. هم‌چنین یکی از بهترین مکمل ها برای جذب بهتر آنتی بیوتیک است و می تواند در درمان عفونت ها موثر باشد.

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

بعد از هر وعده غذایی یک کاسه ماست میل کنید.

 

سعی کنید ماست را همیشه در برنامه غذاییتان قرار دهید ؛چرا که این ماده غذایی برای سلامتی تان مفید است.

ترکیبات موجود در در این گیاه مانند ترکیبات موجود در زغال اخته عمل می کنند. این گیاه حاوی« بربرین» است و با کمک آن مانع از چسبیدن باکتری ها به دیواره های مجرای ادراری می شود و مانع عفونت ادرار و باعث درمان آن می‌شود.

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

درمان عفونت ادراری در بارداری با طب اسلامی

 

روش مصرف:

 

می توانید از داروخانه کپسول بدون نسخه یا عصاره مایع آن را بخرید و طبق دستور مصرفی که روی راهنما نوشته شده، آن را مصرف کنید. معمولا روی راهنما نوشته شده روزانه ۱ الی ۲ کپسول مصرف شود.

می توانید مصرف این مکمل گیاهی را تا زمانی که عفونت از بین نرفته است، ادامه دهید.

در پژوهش هایی که در سال های اخیر صورت گرفت ،مشخص شد که روغن درخت چای دارای خواص ضد باکتریایی زیادی است و می توان به جای استفاده آنتی بیوتیک های مختلف از این روغن بهره برد. این روغن توانایی مبارزه با باکتری هایی مانند اشریشیا کلی، ﻣﺎﯾﮑﻮﺑﺎﮐﺘﺮﯾﻮم اوﯾﻮم (باکتری های عفونت زایی که مانند قارچ ،در یک ناحیه رشد می‌کنند)، هموفیلوس آنفلوآنزا، استرپتوکوک پیوژنز (عامل اصلی بیماری های عفونی مانند گلودرد چرکی، قانقاریا و غیره) و استرپتوکوک پنومونیه (عامل اصلی بیماری های عفونی مانند سینه پهلو، سینوزیت و …) را دارد. اشریشیا کلی یکی از اصلی ترین باکتری‌هایی است که باعث بیماری عفونت ادراری می شود.

 

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

روغن درخت چای را در آب گرم بریزید و برای چند دقیقه درون وان بنشینید.

برای درمان عفونت ادراری این کار را ۲ بار در روز انجام دهید.

اووآ اورسی گیاه خوش عطری است که دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است و در درمان و جلوگیری از عفونت ادراری بسیار موثر است.

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

۱- برگهای خشک شده اووآ اورسی را یک شب تا صبح درون کمی آب بگذارید تا خیس شوند.

۲- هنگام دم کردن چای برگ این گیاه را درون قوری ریخته و هر روز همراه چای خود بنوشید.

برای درمان عفونت ادراری می توانید این چای را ۲ الی ۳ بار در روز میل کنید.

ویتامین C برای درمان عفونت ادراری بسیار عالی است. غذاها و میوه هایی مانند پرتقال، انواع توت ها، سبزیجات برگ دار و فلفل دلمه ای باعث اسیدی شدن ادرار شده و  به از بین بردن باکتری های مجاری ادراری کمک می کنند. اگر به هر دلیلی نمی توانید غذاهای حاوی ویتامین C مصرف کنید، می توانید از مکمل های این ویتامین استفاده کنید.

 

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

برای جلوگیری و درمان عفونت ادراری می توانید در طول روز یکی از مواد غذایی را که حاوی ویتامین C است مصرف کنید.

می توانید هر روز یکی از انواع مرکبات (پرتغال، نارنگی، لیمو، گریپ فروت و…) را میل کنید. همان طور که می دانید مرکبات خاصیت اسیدی دارند. اسیدی شدن ادرار تا حدودی در درمان عفونت ادراری موثر است؛ اما اگر ادرارتان بیش از حد اسیدی شود ،باعث افزایش درد وسوزش در هنگام دفع ادرار می شود.

چای سبز حاوی مقادیر زیادی کاتچین است. این ماده در از بین بردن باکتری اشریشیا کلی بسیار موثر می‌باشد. نوشیدن روزانه یک فنجان چای سبز باعث پیشگیری و از بین بردن عفونت ادراری می شود.

 

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

آب جوش و چای سبز کیسه ای را درون یک قوری ریخته ، هر صبح و عصر کمی از آن را میل کنید.

برای درمان عفونت می توانید ۲ بار در روز این چای را میل کنید.

درون برگ ها و ساقه جعفری مقدار زیادی فلاونوئید قرار دارد. فلاونوئید از التهاب و عفونت جلوگیری می کند و به همین دلیل برای درمان عفونت ادراری مفید است. از طرف دیگر ،وقتی چای جعفری را مصرف می کنید، ادرارتان بیشتر می شود و باکتری های عفونت زا با سرعت بیشتری از بدن دفع می شوند.

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

۱- جعفری را خرد کنید و آن را درون قوری آب جوش مخلوط کنید.

۲- بگذارید ۱۵ دقیقه دم بکشد. سپس دمکرده را از صافی رد کرده و آن را بنوشید.

برای درمان عفونت ادراری روزی ۲ بار این چای را میل کنید.

نوشیدن روزانه آب لیمو به جز از بین بردن هر نوع عفونت ، باعث دفع قارچ ها و باکتری های خطرناک نیز می شود. آب لیمو حاوی آنتی اکسیدان است و باعث خروج همه رادیکال های آزاد مضر از بدن می‌شود.

 

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

۱- آب لیمو را در آب گرم مخلوط کرده و آن را هر روز صبح ناشتا (با معده خالی) بنوشید.

تا زمان بهبود عفونت ادراری ،می توانید هر روز این روش درمانی را تکرار کنید.

روغن نارگیل دارای خاصیت ضد باکتری، ضد قارچ، ضد ویروسی و ضد پتروز است و در از بین بردن باکتری هایی که عامل اصلی بیماری عفونت ادراری هستند ،تاثیرگذار است. می توانید با مصرف روزانه این روغن  از ابتلا به عفونت ادراری جلوگیری کنید.

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

روزانه ۲ الی ۳ قاشق غذاخوری این روغن را میل کنید.

تا زمانی که بهبودی کامل ،می توانید روغن نارگیل را مصرف کنید.

مصرف آناناس هم‌زمان با مصرف آنتی بیوتیک ها ( تجویز پزشک) می‌تواند سرعت درمانتان را بیشتر کند. در میوه آناناس آنزیمی وجود دارد که اثر درمانی آنتی بیوتیک ها را قوی تر کرده و راحت تر عفونت را از بین می برد.

 

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

برای جلوگیری و درمان عفونت ادراری می توانید هر روز یک کاسه آناناس تازه یا آب میوه آن را میل کنید.

آب برای زنده بودن و حیات بدن لازم است اما خیلی از افراد نمی دانند که مصرف آن در درمان خیلی از بیماری ها مخصوصا عفونت ادراری ضروری است. در طول روز آب کافی مصرف کنید تا باکتری‌های عفونت زا از طریق ادرار تان دفع شوند.

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

برای حذف عفونت از بدن بهتر است روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید. برای اینکه در طول آبرسانی، مواد معدنی بدنتان از بین نرود می توانید نمک دریایی را به آب اضافه کنید تا جایگزین مواد معدنی از دست رفته باشد. برای این کار بعد از نوشیدن ۳ استکان آب، نصف قاشق چاخوری نمک دریایی را به استکان بعدی اضافه کرده و آن را بنوشید.

در بلوبری ترکیبی به نام پروانتوسیانیدین وجود دارد که باعث از بین بردن باکتری اشریشیا کلی می شود و عفونت ادراری را از بین می‌برد. از آنجا که این میوه سرشار از آنتی اکسیدان است حتی در مواقعی که بیماری خاصی ندارید، می توانید در طول روز آن را مصرف کنید تا از این طریق، از ابتلا به بیماری های زیادی جلوگیری کنید.

 

برای این درمان خانگی به مواد زیر نیاز دارید:

 

روش مصرف:

 

۱- می توانید آب میوه بلوبری را روی غلات صبحانه خود بریزید و یا میوه آن را در طول روز به عنوان میان وعده ، مصرف کنید.

۲- همچنین می توانید آب میوه خالص آن را میل کنید.

 

تا زمانی که عفونت ادراری بهبود نیافته می توانید این میوه را مصرف کنید.

مکمل غذایی« D-mannose» در درمان عفونت ادراری به اندازه آنتی بیوتیک ها موثر بوده و عوارض جانبی ندارد. قند موجود در D-mannose به باکتری های اشریشیا کلی می چسبد و از طریق ادرار آن ها را دفع می کند. علاوه بر این این مکمل غذایی، پروتئینی به نام «Tamm-Horsfall »را در بدن فعال می کند که نقش اساسی در دفاع بدن در برابر عفونت ادراری دارد.

در علم پزشکی از نقره برای درمان عفونت استفاده می شود. نقره یونی تثبیت شده ، به صورت خوراکی است  و باعث از بین بردن باکتری های دستگاه ادراری  می شود. قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک خود مشورت کنید.

روزانه ۲ الی ۴ قاشق غذاخوری از این دارو را تا زمان درمان کامل عفونت، مصرف کنید.

هومیوپاتی یک نوع روش درمانی است که در آن با وارد کردن ویروس ها یا باکتری های مشابه بیماری تا دستگاه ایمنی تان را بر علیه بیماری‌ها تحریک کنند. در  این روش برای درمان عفونت ادراری معمولا از ۲ دسته دارو استفاده می شود:

 

عفونت ادراری به دلیل ورود باکتری های روده و مقعد به مجرای ادراری ایجاد می شود. باکتری اشریشیا کلی یکی از باکتری های عفونت زایی است که در دستگاه گوارش وجود دارد. از طرف دیگر بعضی از میکروب ها مانند: کلامیدیا و مایکوپلاسما نیز وجود دارند که از راه تماس جنسی از فرد بیمار به دیگران منتقل شده و می توانند در فرد میزبان باعث ایجاد عفونت دستگاه ادراری شوند.

هر ساله در کشور بیشتر از هشت میلیون زن به عفونت ادراری مبتلا می شوند. بعضی از زنان حداقل یک بار در سال و برخی دیگر هر ۴ یا ۵ سال یکبار این عفونت را تجربه می‌کنند.

 

عفونت ادراری علائم زیادی دارد. چند نمونه از این علائم عبارتند از :

اگر در ادرارتان خون مشاهده کردید، هر چه سریع تر با پزشک خود تماس بگیرید. این عفونت می تواند مثانه، مجرای ادراری، حالب و کلیه‌ها را در بر بگیرد.

علائم و نشانه های عفونت مثانه مانند عفونت ادراری است؛ چرا که مثانه یکی از اعضای دستگاه اداری می‌باشد.

قند غذای اصلی میکروب های عفونت زا است. بنابراین برای درمان سریع تر بهتر است قند و شیرینی را تا حد ممکن از رژیم غذاییتان حذف کنید. غذاهای زیر سرشار از قند هستند :

چند نمونه از دلایل ابتلای خانم ها به عفونت اداری به شرح زیر است:

زمانی که عفونت از مجاری ادراری به سمت کلیه برود، می تواند کلیه ها را نیز عفونی کند. به عفونت کلیوی« پیلونفریت» می گویند. اگر عفونت ادراری را درمان نکنید، پس از مدتی کلیه ها را در بر می‌گیرد. یکی از علائم رایج عفونت کلیه، تب و درد در ناحیه کمر است.

زنان با مصرف آنتی بیوتیک بین ۳ تا ۵ روز و مردان بین ۷ تا ۱۴ روز به طور کامل درمان می شوند. استفاده از داروهای خانگی و مصرف آب به مقدار لازم به درمان این عفونت کمک می کند. اگر بنا به هر دلیلی این عفونت را درمان نکنید ؛عواقب دردناکی در پی خواهد داشت! بهتر است هر چه سریع تر درمان آن را شروع کنید تا راحت تر و با هزینه کمتر از شر آن خلاص شوید.

پوشیدن لباس زیر و شلوارهای تنگ باعث می شود رطوبت دستگاه تناسلی شما به راحتی از بین نرود و همین محیط مناسبی برای رشد باکتری ها به وجود بیاید. از این رو ،پزشکان توصیه می کنند که شلوارهای گشاد و لباس زیر پنبه ای بپوشید، مخصوصا اگر عفونت ادراری دارید. بهتر است در زمانی که مبتلا به عفونت ادراری هستید، هر روز لباس زیرتان را عوض کرده و آن را در آب جوش انداخته و سپس بشویید.

بله می تواند! اکثر نوشیدنی های گازدار حاوی قند، کافئین یا شیرین کننده های مصنوعی هستند و همه این مواد دستگاه ادراری و مثانه را تحریک کرده و با انقباض آن باعث ایجاد عفونت می شوند.

هر چند داروهایی که معرفی کردیم برای درمان عفونت ادراری بسیار موثر هستند؛ اما نباید فراموش کنید که اگر بعد از ۲ روز پس از استفاده علائمی مانند تکرر ادرار، درد و سوزش و ادرار کف دار را مشاهده کردید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید! چرا که در این صورت عفونت ممکن است به کلیه ها و اعضای دیگر بدنتان سرایت کرده و درمان را سخت تر کند!

توجه:

 

اگر پزشکتان توصیه می کند که از آنتی بیوتیک استفاده کنید، از او بخواهید که آنتی بیوتیک های دستگاه ادراری مانند نیتروفورانتوئین یا اسید نالیدیکسیک را تجویز کند. این داروها بر باکتری های روده تأثیر خاصی نمی گذارند و باعث رشد بیش از حد مخمر نمی شوند.

آیا برای درمان عفونت ادراری از درمان خاصی استفاده می‌کنید؟ لطفا نظرات و تجربیاتتان را در قسمت نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید…

 

درمان عفونت ادرار طب سنتی

 

در اینجا بعضی از راه‌حل‌های موثر و طبیعی خانگی برای عفونت مثانه که ارزان، بی‌ضرر و آسان هستند به شما ارائه می‌شود.

این بهترین درمان برای عفونت مثانه است. آب عامل پاک‌کننده عالی است و به دفع باکتری‌های مضر در قالب ادرار رقیق شده کمک می‌کند. بنابراین برای خلاص شدن سریع از عفونت مثانه به میزان زیادی آب بنوشید.

درمان عفونت ادراری در بارداری با طب اسلامی

 

جوش شیرین یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای درد عفونت مثانه است. فقط لازم است یک قاشق مربا خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب مخلوط کنید، و آن را بنوشید. این درمان را روزانه تکرار کنید تا علائم به طور کامل فروکش کنند.

آب ذغال اخته یک درمان خانگی موثر برای جلوگیری از عفونت مثانه در زنان باردار است. ذغال اخته حاوی آنزیم‌هایی است، که واقعا در درمان عفونت مثانه مفید هستند. بنابراین، نوشیدن آب ذغال اخته به شما اجازه خواهد داد به سرعت از شر عفونت مثانه خلاص شوید.

 

نکته- اگر شما یا یکی از افراد خانواده‌تان سابقه‌ی سنگ کلیه دارید، یا اگر برای رقیق شدن خون دارو مصرف می‌کنید از نوشیدن آب ذغال اخته پرهیز کنید.

خودتان را در آب حاوی سرکه‌ی سیب شستشو دهید. این کار به میزان زیادی احساس سوزشی را که هنگان ادرار کردن به خاطر عفونت مثانه به وجود می‌آید کاهش می‌دهد.

خوردن ماست نیز سودمند است چون شامل اسیدوفیلوس است، که به درمان عفونت مثانه کمک می‌کند.

به منظور رهایی از درد ناشی از عفونت مثانه، از یک کیسه‌ی آب گرم بر روی ناحیه شکم استفاده کنید.

مطلب مرتبط: ۵ حقیقت در مورد استفاده از روغن های معطر در خانه

خوک طلایی به خاطر خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی‌اش شناخته شده است. این گیاه به سرعت جداره‌ی مثانه را ترمیم می‌کند، خونریزی را بند می‌آورد و زخم ناشی از عفونت را نیز درمان می‌کند.

درمان عفونت ادراری طب سنتی

بید گیاه درمانی تسکین دهنده برای کاهش التهاب در مثانه، پروستات یا پیشابراه است. این گیاه برای درمان سنگ کلیه نیز مفید است.

این یک داروی گیاهی خوب برای درمان عفونت مثانه است. یک قاشق چای خوری آب گل گز روغنی را در یک دوم لیوان آب نارگیل مخلوط کنید و حداقل ۲ بار در روز از آن بنوشید.

یک قاشق چایخوری آب لیمو را در ۱۸۰ میلی لیتر آب جوش مخلوط کنید. این محلول را به منظور رهایی از احساس سوزش و همچنین خونریزی ناشی از عفونت مثانه بنوشید.

کاکل ذرت یک ادرار آور عالی و گیاهی موثر برای درمان عفونت مثانه است. این ماده تا حد زیادی التهاب مثانه، مجرای ادراری یا پروستات را کاهش می‌دهد. در درمان سنگ کلیه و التهاب مجرای ادراری کودکان نیز مفید است.

مقادیر مساوی از آب اسفناج تازه و آب نارگیل را با هم مخلوط کنید، و به منظور از بین بردن عفونت مثانه آن را بنوشید.

علف طلایی یکی از بهترین داروهای گیاهی برای درمان درد عفونت مثانه است. این گیاه یک عامل ضد قارچ خوب است، که همچنین به تسکین درد ناشی از عفونت نیز کمک می‌کند. علف طلایی برای مثانه به عنوان یک تنظیم‌کننده عمل می‌کند.

آب برگ تربچه را بگیرید و برای خلاص شدن از شر عفونت‌ مثانه هر روز یک فنجان از آن بنوشید.

دست کم ۵ قطره روغن چوب صندل برای درمان عفونت مثانه کافی است.

مصرف ویتامین ث خود را افزایش دهید. ویتامین ث به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و مانع از رشد باکتری‌هایی می‌شود که باعث عفونت‌ مثانه می‌شوند.

برای مبارزه با عفونت‌ مثانه سیر خام بخورید. سیر یکی از بهترین درمان‌هایی است که به معالجه‌ی عفونت مثانه کمک می‌کند. این یک عامل ضد باکتری یا ضد ویروسی خوب است، که به درمان سریع عفونت کمک می‌کند.

عفونت ادرار طب سنتی

 

عفونت مثانه را همچنین می‌توان با روغن پونه‌ی کوهی که یک عامل ضد باکتری بسیار عالی است درمان کرد.

از آن جایی که یک آنتی بیوتیک طبیعی است برای درمان عفونت مثانه بسیار خوب عمل می‌کند.

جعفری به درمان التهاب ناشی از عفونت مثانه کمک می‌کند. گیاهان دیگری که می‌توانند برای درمان التهاب مثانه استفاده شوند مولین و مارشمالو هستند.

زمانی که فرد به علت عفونت‌ مثانه درد حادی را همراه با نیاز ناگهانی به دفع ادرار تجربه می‌کند اما قادر به ادرار کردن نیست، از این درمان استفاده می‌شود.

درمان بادلرزان وقتی که درد مکرر همراه با نیاز ناگهانی به ادرار کردن وجود دارد برای معالجه‌ی عفونت مثانه به کار بسته می‌شود.

درمان کچوله زمانی می‌تواند انجام شود که نیاز مکرر به ادرار کردن وجود دارد و این نیاز مبرم هرگز به طور کامل برطرف نمی‌شود، حتی پس از ادرار کردن.

این درمان زمانی توصیه می‌شود که فرد، به علت عفونت‌ مثانه، در هنگام ادرار کردن سوزش دردناکی احساس می‌کند.

 

درمان عفونت ادراری

 

درمان عفونت ادراری بدون دارو، درمان سوزش

 

درمان عفونت رحم و عفونتهای ادراری  :
۱-داروی اذخر+تباشیر+عسل
۲-خوردن عسل با هفت یا پنج یا سه یا ۲۱ عدد سیاهدانه در طول روز
۳-داروی جامع امام رضا علیه السلام+عسل بمالید تا پنج مرتبه
۴-داروی جامع امام رضا علیه السلام+آب عسل بخورید.
۵-عصرانه: یک لیوان آب انگور بخورید.
۶-همراه هر وعده غذایی حداقل سه برگ کاهو بخورید.
۷-آلبالو ذغال اخته تمشک و زرشک ضد عفونت ادراری اند.
۸-بعد از هر وعده یک عدد سیب درختی شیرین بخورید.

درمان عفونت ادراری در بارداری با طب اسلامی

 

برای درمان عفونت رحم یک روز در میان در محلول آب سرکه طبیعی بشیند می توانند از سرکه سفید هم استفاده کنند.

طرز استفاده از سرکه برای عفونت ادراری

 

آب لگن حمام تمیز باشد تا نصفه یک استکان سرکه سفید درونش میریزند و هم میزنند و ۲۰ دقیقه در این محلول می نشیند.

 

 

خوراکی ها مفید برای عفونت ادراری

 

از نظر خوراکی ،خوردن آب انگور و یا خوردن دو خوشه انگور چندین فایده دارد یکی از فوایدش اینست که ضد عفونت های ادراری و دستگاه تناسلی است حتی در بحث بیماری سوزاک برخی کتابها و اساتید دانشگاه می گویند در مدت یک هفته بیماری سوزاک هم بهبود حاصل می یابد.

 

 

 درمان عفونت ادراری با درمان‌های طبیعی

 

۱- عصاره شاتوت بنوشید. آب عصاره شاتوت میزان باکتری‌ها را کاهش داده و از جایگزینی باکتری‌های جدید در دستگاه ادراری پیشگیری می‌کند. (هرچند نوشیدن عصاره شاتوت عفونت ادراری را درمان نخواهد کرد و باید به پزشک مراجعه کنید.)

۲- آب قره‌قاط (cranberry) بنوشید تا ادرار اسیدی شود. برخی از داروها وقتی ادرار اسیدی باشد بهتر عمل می‌کنند.

۳- زرشک در درمان عفونت ادراری مفید است.

 

۴- عسل و دارچین: دو قاشق غذاخوری عسل به همراه یک قاشق چایخوری پودر دارچین را در مقداری آب ولرم حل کنید و آن را بنوشید. این روش باعث می‌شود که میکروب‌های مثانه از بین برود.

نشانه های ابتلا به عفونت ادراری
اضطرار به ادرار کردن مکرر، حتی پس از تخلیه مثانه- احساس سوزش هنگام دفع ادرار- ناراحتی و یا فشار در قسمت تحتانی شکم- درد در ناحیه لگن و پشت- تب گاه به گاه- تهوع و استفراغ- تب ولرزی که بیش از دو روز طول بکشد.

 

درمان عفونت ادراری در بارداری با طب اسلامی

درمان عفونت ادراری در بارداری با طب اسلامی

درمان عفونت ادراری در بارداری با طب اسلامیمنبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن