بیماری هاپزشکی

باید و نباید هنگام تزریق واکسن آنفولانزا • فارسی ها


اگر می‌خواهید امسال از آنفولانزا در امان باشید و همچنین از بیمار شدن دیگران جلوگیری کنید، پیشنهاد می‌کنیم برای واکسن آنفولانزای اقدام کنید. علائم رایج آنفولانزا شامل تب، سردرد، سرفه، آبریزش بینی، گلودرد، بدن درد و خستگی است و واقعاً، چه کسی زمان برای هر یک از آن ها را دارد؟ بعلاوه، عوارض بالقوه می تواند شامل ذات الریه باکتریایی، کم آبی بدن، عفونت گوش و عفونت های سینوسی باشد که همه این موارد در صورت عدم درمان می توانند تهدید کننده زندگی باشند. برای هر کسی که دارای بیماری های طولانی مدت پزشکی مانند نارسایی احتقانی قلب، آسم یا دیابت است، باید توجه داشته باشید که ابتلا به آنفولانزا می تواند شرایط را حتی بدتر کند.در اینجا مواردی وجود دارد که باید و نباید هنگام تزریق واکسن آنفولانزا انجام دهید.

نکات مهم برای تزریق واکسن آنفولانزا

انجام دهید: در پاییز واکسن آنفولانزا بزنید

اگرچه شدت فصول مختلف آنفولانزا می تواند متفاوت باشد، بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا همیشه پاییز است. این زمان می تواند به شما کمک کند تا قبل از اینکه آنفولانزا به طور گسترده شروع به گردش کند، ایمنی ایجاد کنید.ممکن است حدود دو هفته پس از واکسیناسیون طول بکشد تا آنتی‌بادی‌ها به طور کامل در بدن ایجاد شوند.

حتی اگر فصل آنفولانزا از قبل فرا رسیده باشد، همچنان می توانید از دریافت واکسن آنفولانزا بهره مند شوید. دکتر آنتونی فائوچی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی، در CNN توصیه کرد که “کاری که باید انجام دهید این است که آن را در اسرع وقت و به سریع‌ترین روش دریافت کنید.”

باید و نباید هنگام تزریق واکسن آنفولانزا • فارسی ها

نباید: واکسن آنفولانزا را به دلیل دریافت آن در سال قبل رد کنید

دریافت واکسن جدید آنفولانزا هر سال ضروری است. کلینیک مایو توضیح می دهد: “از آنجایی که ویروس های آنفولانزا به سرعت تکامل می یابند، واکسن سال گذشته ممکن است از شما در برابر ویروس های امسال محافظت نکند. واکسن های جدید آنفولانزا هر ساله منتشر می شوند تا با ویروس های آنفولانزا که به سرعت سازگار می شوند، سازگاری داشته باشند. وقتی واکسینه می شوید، سیستم ایمنی بدن شما تولید می کند.

آنتی‌بادی‌هایی که از شما در برابر ویروس‌های موجود در واکسن محافظت می‌کنند. اما سطح آنتی‌بادی ممکن است در طول زمان کاهش یابد – دلیل دیگری برای تزریق واکسن آنفولانزا در هر سال است.» به عنوان مثال، واکسن آنفولانزای ۲۰۲۱ به طور ویژه برای محافظت از جمعیت ما در برابر چهار نوع مختلف ویروس آنفولانزا که انتظار می رود در گردش هستند، طراحی شده است.

انجام دهید: بازوی مورد نظر خود را انتخاب کنید

اگرچه واکسن آنفولانزا هنگام تزریق در هر دو بازو به همان اندازه مؤثر خواهد بود، بسیاری از متخصصان بهداشت توصیه می کنند از طرف غیر غالب خود برای جلوگیری از درد احتمالی پس از آن استفاده کنید. دکتر خوانیتا مورا متخصص آلرژی توضیح می‌دهد که چرا درد بازو ممکن است پس از واکسیناسیون رخ دهد: “دلیل درد به طور خاص بازوی شما این است که سیستم ایمنی بدن شما به واکسیناسیون آنفولانزا پاسخ قوی می دهد.” به عبارت دیگر، درد بازو نتیجه واکنش بدن شما به واکسن (و نه فقط سوزن) است. اگرچه واکسن برای بدن شما بی خطر است، اما بدن شما واکسن را به عنوان یک تهدید درک می کند و شروع به ساخت آنتی بادی می کند.

این کار را نکنید: فکر کنید برای واکسن آنفولانزا خیلی جوان یا خیلی سالم هستید

اگرچه برخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا یا ابتلا به عوارض آنفولانزا هستند واکسیناسیون سالانه برای جلوگیری از آنفولانزا بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به آنفولانزا و سرایت آن به دیگران است. هنگامی که افراد بیشتری واکسینه می شوند، کمتر احتمال دارد که ویروس های آنفولانزا در یک جامعه گسترش یابد.

مانند سایر واکسن ها، مهم است که بدانیم این واکسن هم ۱۰۰٪ موثر نیست. در حالی که اثربخشی از سال به سال متفاوت است، در بررسی های گذشته (بر اساس کلینیک مایو) حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد تخمین زده شده است. حتی با در نظر گرفتن این موضوع، واکسن آنفولانزا ارزش دریافت دارد. اگر بعد از واکسیناسیون به آنفولانزا مبتلا شوید، احتمالاً از بیماری جدی، عوارض، بستری شدن در بیمارستان و حتی مرگ جلوگیری خواهید کرد. به علاوه، واکسن آنفولانزا می تواند به جلوگیری از بیمار شدن اطرافیان شما، از جمله اعضای آسیب پذیر جامعه کمک کند.

انجام دهید: آب کافی بنوشید

احتمالاً قبلاً شنیده اید که قبل و بعد از تزریق واکسن آنفولانزا باید مقدار زیادی آب بنوشید. سیستم بهداشت دانشگاه نورث‌شور موافق است که این ایده خوبی است: «ماهیچه‌های هیدراته به بهبودی سریع‌تر کمک می‌کنند و ماده تلقیحی را مؤثرتر از ماهیچه‌های کم‌آب جذب می‌کنند.» با این حال، یک مقاله اخیر توسط NPR توضیح می دهد که در حالی که هیدراته بودن به طور کلی برای سلامتی شما ایده خوبی است، اما شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد عوارض جانبی واکسن را کاهش می دهد یا پاسخ ایمنی کلی را بهبود می بخشد.

گفته می شود، دریافت واکسن در حالت کم آبی ایده بدی است. برای یک چیز، این می تواند احتمال اینکه بعد از آن احساس ضعف یا ناخوشی کنید بیشتر می کند. جنبه دیگری که باید در نظر داشت این است که برخی افراد به عنوان یک عارضه جانبی واکسن دچار تب می شوند. اگر بعد از دریافت واکسن آنفولانزا تب داشتید، نوشیدن مایعات زیاد مهم است.

پیشنهاد می کنیم مقاله “۱۰ علامتی که نشان میدهد شما قبلا کرونا گرفته اید” را نیز مطالعه بفرمایید.

انجام ندهید: هنگام دریافت واکسن آنفولانزا، عضلات بازوی خود را منقبض کنید

همه ما می دانیم که زمانی که کسی می خواهد سوزن را به بازوی شما بچسبد، استراحت کردن می تواند چالش برانگیز باشد. اما همچنین باید توجه داشته باشید که تنش عضلانی در طول تزریق واکسن می تواند منجر به درد بیشتر شود. جانت لی تال، پرستاری از دانشگاه UCLA Health که هزاران واکسن آنفولانزا در طول سال ها تزریق کرده است، پیشنهادات مفیدی برای واکسن آنفولانزای کمتر دردناک دارد.

او پیشنهاد می‌کند که اجازه دهید بازوی شما شل باشد، و توضیح می‌دهد که “سوزن وارد ماهیچه شما می‌شود، بنابراین فشار دادن بازوی شما می‌تواند منجر به درد بیشتر شود.” پس از آن، بلافاصله ناحیه مورد نظر را ماساژ داده و دور بازو حرکت دهید.

نباید: فرض کنید به دلیل حساسیت به تخم مرغ نمی توانید واکسن آنفولانزا بزنید

باید و نباید هنگام تزریق واکسن آنفولانزا • فارسی ها

اگر به دلیل حساسیت به تخم مرغ از واکسن آنفولانزا اجتناب کرده اید، این احتمالاً غیرضروری است. به گفته آکادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی (AAAAI)، “مطالعات اخیر نشان داده است که حتی افرادی که حساسیت به تخم مرغ تایید شده دارند، می توانند با خیال راحت واکسن آنفولانزا را دریافت کنند.” ممکن است متوجه شده باشید که در گذشته، ارائه دهندگان بهداشتی که واکسن را تجویز می کردند، در مورد آلرژی به تخم مرغ سؤال می کردند. اکنون دیگر نیازی به این کار ندارند زیرا ایمن در نظر گرفته می شود.

اگرچه این واکسن حاوی سطح پایینی از پروتئین تخم مرغ است که بعید است مشکلی ایجاد کند، اما واکنشی (به ندرت) ممکن است رخ دهد. CDC نرخ آنافیلاکسی را ۱٫۳۱ در هر یک میلیون دوز واکسن تجویز می کند. برخی از افراد مبتلا به آلرژی به تخم مرغ ممکن است نخواهند حتی این خطر کوچک را انجام دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: ۰ میانگین: ۰]منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن